TBMM'de en az harcama HDP’li Sırrı Süreyya Önder'den

TBMM Başkanlık Divanı üyelerinin iletişim harcamalarının milyonlarca TL'ye ulaşması tartışılırken, en az harcama yapan divan üyesinin HDP'li vekil Sırrı Süreyya Önder olduğu ortaya çıktı.


HDP Ankara Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Sırrı Süreyya Önder, 2016 yılındaki telefon, faks, mektubun da yer aldığı iletişim giderlerinin toplamı 5 bin 593 TL oldu. Böylece Başkanlık Divanı üyesi bir vekilin yaptığı en az harcama oldu.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, TBMM Başkanlık Divanı’nın geçen haftadan bu yana iletişim harcamalarıyla ilgili kamuoyunda tartışmalar sürüyor.

CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen’in 2016 yılına ait iletişim giderlerinin 1.2 milyon TL tutarında olduğunun ortaya çıkması büyük tepki çekmişti.

Başkanlık Divanı üyelerinin ve parlamentoda grubu bulunan siyasi parti başkanlarının iletişim giderleri TBMM bütçesinden herhangi bir sınırlama olmadan karşılanıyor.

Edinilen bilgiye göre, 2016 yılında HDP’li TBMM İdare Amiri Sırrı Süreyya Önder en az harcama yapan Başkanlık Divanı üyesi oldu.

HDP'li vekil Sırrı Süreyya Önder’in 2016 yılında GSM hatları, mektup ve faks giderlerinin toplamı 5 bin 593 TL oldu.

Önder, söz konusu tutarla normal milletvekillerine tanınan tutarın yalnızca 5’te biri tutarında kullanım yaptı. Önder’in 2015'te 6 bin 932 TL, 2014'te iletişim giderlerinin toplamının ise 8 bin 362 TL olduğu belirtildi.