Suriyeli muhalifler, DSG ile Rakka'ya girecek

ABD'nin desteklediği Suriyeli muhalifler, IŞİD kontrolünde bulunan Suriye'nin Rakka kentine, YPG'nin de dahil olduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile beraber operasyon düzenleyeceğini açıkladı.


Mısır'ın başkenti Kahire'de konuşan muhalif silahlı grup Suriye Elit Güçleri lideri Ahmed Carba, Rakka operasyonuna hazırlandıklarını söyledi.

Muhaliflerin DSG ile Rakka'ya ortaklaşa operasyon yürütecek olması, Washington'da memnuniyetle karşılanıyor.

'DSG Rakka'ya Odaklandı'

DSG, geçen yılın kasım ayında Rakka operasyonunu başlatmıştı. Operasyonun ilk iki etabında Rakka'nın kuzeyi ile batısındaki bölgeler IŞİD'den kurtarıldı.

Üçüncü etapta kalan bölgelerin kurtarılması hedefleniyor.

'Koalisyon Güçleri Bizi Eğitiyor'

3 bin savaşçısı bulunan muhalif grubun lideri Carba, IŞİD'in Suriye'deki kalesi olan Rakka'yı kurtarmak için, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinden eğitim aldıklarını şu sözlerle ifade etti:

"Koalisyon güçleriyle yürüttüğümüz bir eğitim programı var. Bu muharebeye güçlü şekilde gireceğiz. Topraklarımızı kurtarmak için hazırlıkları tamamlıyoruz."

'Kürt Güçleri'ne Silah Desteği'

Başlıca hedefleri arasında IŞİD'i yenmek olan ABD Başkanı Donald Trump'ın, Rakka'ya doğru ilerleyen Kürt savaşçılara doğrudan silah yardımında bulunup bulunmayacağı merak konusu.

Başkan Trump, göreve gelmesinin ardından özel kalem müdürlerine IŞİD'i yenmek için 30 gün içerisinde bir plan oluşturmaları emri vermişti.

'Trump'ın Rusya İle Uzlaşmacı Tavrı Memnuniyet Verici'

ABD Başkanı Trump'ın Moskova ile gerginliği sonlandırıp IŞİD'e karşı işbirliği sinyalleri vermesinden memnuniyet duyduğunu belirten Carba, iki ülkeden büyük beklentileri olduğunu şöyle iifade etti:

"ABD ile Rusya arasında bir anlaşma sağlanmasını umuyoruz. Çünkü biz Suriyelilere en çok ABD ile Rusya arasındaki zıtlıklar zarar verdi."

Önümüzdeki aylarda ABD'yi ziyaret edeceğini ifade eden Ahmed Carba, Rusya'ya gitmesinin de gündeminde olduğunu söyledi. (Sputnik)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler