Ads[no]

Ads[no]

4 Şubat 2017

"Suriye’deki son gelişmeler, Ankara’nın Moskova güdümüne girdiği izlenimini veriyor"

Habertürk Gazetesi yazarı Soli Özel, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye ziyaretini değerlendirdiği yazısında, Ankara - Moskova ilişkisine değindi.


Soli Özel'in "Merkel'in Ziyareti" başlıklı yazısındaki ilgili kısım şöyle:

Böyle bir ortamda, zaten dünya görüşü, ittifak tercihi gibi açılardan Batı’ya soğuk duran iktidar yeni bir konumlandırma arıyor. Trajedi de orada başlıyor aslında. Türkiye’nin Rusya ile yakınlaşması, Suriye’deki gelişmeler ışığında bakıldığında Ankara’nın epey Moskova’nın güdümüne girdiği izlenimini veriyor.

Kürtlere yeni Suriye Anayasası’nda özerklik önerilmesi, Moskova’da temsilciliği bulunan PYD’ye Astana toplantısı hakkında bilgi verilmesi yeterince açıklayıcı. Türkiye’nin diğer arayışları ona istediğini verecek potansiyele sahip değil, kendi gücü ise sınırlı. Arap ülkeleriyle ilişkiler de genelde pek parlak sayılmaz. Halep’te saf değişince Suudi Arabistan çizgisiyle de mesafe oluştu.

ABD’nin Avrupa’dan uzaklaşacağı, Türkiye’nin ise Trump yönetiminden muhtemelen istediğini bulamayacağı bu dönemde Avrupa ile ilişkilerin gözden geçirilebilmesi iyi olurdu. İki tarafın da geleceğin güvenlik tasarımı açısından konuşmaya ihtiyacı var.


Bunu da ancak Almanya ve onun Avrupa’nın fiili başbakanı sayılan şansölyesi ile yapmak mümkün. Merkel’in basın toplantısındaki açık sözlülüğü, belki de AB’nin bu yakınlaşmanın hangi koşullarda gerçekleşeceğine dair açılış diye değerlendirilebilir.

"Suriye’deki son gelişmeler, Ankara’nın Moskova güdümüne girdiği izlenimini veriyor" Reviewed by ZEReditor II on 4.2.17 Rating: 5 Habertürk Gazetesi yazarı Soli Özel, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye ziyaretini de...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.