"Şırnak'ta 'Evet' oyu yoksa 'Ev'de yok" iddiası!

Şırnak Valisi Ali İhsan Su’nun geçtiğimiz günlerde mahalle muhtarlarıyla kentsel dönüşüme ilişkin yaptığı toplantıda, referandumda 'evet' oyu vermeyen mahallelerde ev yapılmayacağını söylediği iddia edildi.


Şırnak'ta aylar süren 'sokağa çıkma yasağı' sırasında kent merkezindeki evlerin yüzde 70'i kullanılamaz hale gelmişti.

Risli alan ilanı sonrası konut inşaatlarına başlanacakken, Vali Ali İhsan Su'nun mahalle muhtarlarına referandumda "evet" oyu çıkmaması durumunda evlerin inşa edilmeyeceğini söylediği iddia edildi.

HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, konuyu Meclis gündemine taşıyarak Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi.

Şırnak kent merkezindeki evlerin yüzde 70'inin operasyonlar sırasında yıkıldığını belirten HDP'li vekil Aycan İrmez, "Kent merkezinde yaklaşık 7 bin konutun yıkıldığı belirlenmiştir. Yurttaşların ev ve iş yerleri başta olmak üzere tüm yaşam alanlarının yıkılması yetmiyormuş gibi, bölgenin 'riskli alan' ilan edilmesi bahanesi ile kendi arazileri üzerinde konut yapmaları da engellenmektedir. Şırnak halkı, bugünlerde insanlık onur ve haysiyetinin hiçe sayıldığı bir yöntemle, barınma hakkının  referandum için bir şantaj aracına çevrilmesi girişimi ile karşı karşıya bırakılmıştır" dedi.

HDP'li Aycan İrmez'in konuyla ilgili Başbakan Binali Yıldırım'a yönelttiği sorular şöyle:

* Şırnak halkına karşı başlatılan insanlık ve hukuk normlarını hiçleştiren söz konusu uygulamaların sebebi nedir?

* Atanmış Şırnak Valisi Ali İhsan Su’nun geçtiğimiz günlerde mahalle muhtarlarıyla “kentsel dönüşüme” ilişkin yaptığı toplantıda referandumda evet oyu vermeyen mahallelerde ev yapılmayacağını söylediği iddiaları doğru mudur?

* Şırnak valisini, Şırnak’ı yerle bir etmesi ve peşkeş çekmesi için yetkilendiren veya teşvik eden siyasi sorumlular kimlerdir?

* Hükümetinizin savaş esaslı talimatlarından kendisine vazife çıkaran atanmış Şırnak valisi, Şırnak kent merkezini kendi gözetiminde gasp ettirme, yıkma ve peşkeş çekme yetkisini kimden veya kimlerden almıştır?

* Şu ana kadar  Şırnak kent merkezinde yetkililer tarafından tek bir konutun yapımına başlanmamış olmasının sebebi nedir?

* Şırnaklıların en insani hakkı olan konut edinme hakkının engellenmesinin gerekçesi nedir?

* Şırnak’ta inşa edileceği vaat edilen konutların referandum için adeta bir şantaj aracına dönüştürüldü iddiaları tarafınızca araştırma konusu olacak mıdır?

* Şırnak Valiliği tarafından dağıtılan “Modern ve yaşanabilir bir Şırnak inşa ediyoruz” yazılı broşürlerde  inşa edeceği vaat edilen konutların yapımının referandum sonrasına bırakılmış olması tesadüf müdür?
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler