Ads[no]

Ads[no]

1 Şubat 2017

"Şırnak'ta 'Evet' oyu yoksa 'Ev'de yok" iddiası!

Şırnak Valisi Ali İhsan Su’nun geçtiğimiz günlerde mahalle muhtarlarıyla kentsel dönüşüme ilişkin yaptığı toplantıda, referandumda 'evet' oyu vermeyen mahallelerde ev yapılmayacağını söylediği iddia edildi.


Şırnak'ta aylar süren 'sokağa çıkma yasağı' sırasında kent merkezindeki evlerin yüzde 70'i kullanılamaz hale gelmişti.

Risli alan ilanı sonrası konut inşaatlarına başlanacakken, Vali Ali İhsan Su'nun mahalle muhtarlarına referandumda "evet" oyu çıkmaması durumunda evlerin inşa edilmeyeceğini söylediği iddia edildi.

HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, konuyu Meclis gündemine taşıyarak Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi.

Şırnak kent merkezindeki evlerin yüzde 70'inin operasyonlar sırasında yıkıldığını belirten HDP'li vekil Aycan İrmez, "Kent merkezinde yaklaşık 7 bin konutun yıkıldığı belirlenmiştir. Yurttaşların ev ve iş yerleri başta olmak üzere tüm yaşam alanlarının yıkılması yetmiyormuş gibi, bölgenin 'riskli alan' ilan edilmesi bahanesi ile kendi arazileri üzerinde konut yapmaları da engellenmektedir. Şırnak halkı, bugünlerde insanlık onur ve haysiyetinin hiçe sayıldığı bir yöntemle, barınma hakkının  referandum için bir şantaj aracına çevrilmesi girişimi ile karşı karşıya bırakılmıştır" dedi.

HDP'li Aycan İrmez'in konuyla ilgili Başbakan Binali Yıldırım'a yönelttiği sorular şöyle:

* Şırnak halkına karşı başlatılan insanlık ve hukuk normlarını hiçleştiren söz konusu uygulamaların sebebi nedir?

* Atanmış Şırnak Valisi Ali İhsan Su’nun geçtiğimiz günlerde mahalle muhtarlarıyla “kentsel dönüşüme” ilişkin yaptığı toplantıda referandumda evet oyu vermeyen mahallelerde ev yapılmayacağını söylediği iddiaları doğru mudur?

* Şırnak valisini, Şırnak’ı yerle bir etmesi ve peşkeş çekmesi için yetkilendiren veya teşvik eden siyasi sorumlular kimlerdir?

* Hükümetinizin savaş esaslı talimatlarından kendisine vazife çıkaran atanmış Şırnak valisi, Şırnak kent merkezini kendi gözetiminde gasp ettirme, yıkma ve peşkeş çekme yetkisini kimden veya kimlerden almıştır?

* Şu ana kadar  Şırnak kent merkezinde yetkililer tarafından tek bir konutun yapımına başlanmamış olmasının sebebi nedir?

* Şırnaklıların en insani hakkı olan konut edinme hakkının engellenmesinin gerekçesi nedir?

* Şırnak’ta inşa edileceği vaat edilen konutların referandum için adeta bir şantaj aracına dönüştürüldü iddiaları tarafınızca araştırma konusu olacak mıdır?

* Şırnak Valiliği tarafından dağıtılan “Modern ve yaşanabilir bir Şırnak inşa ediyoruz” yazılı broşürlerde  inşa edeceği vaat edilen konutların yapımının referandum sonrasına bırakılmış olması tesadüf müdür?
"Şırnak'ta 'Evet' oyu yoksa 'Ev'de yok" iddiası! Reviewed by ZEReditor II on 1.2.17 Rating: 5 Şırnak Valisi Ali İhsan Su’nun geçtiğimiz günlerde mahalle muhtarlarıyla kentsel dönüşüme ilişkin yaptığı toplantıda, referandumda 'e...

2 yorum:

  1. Şırnak valisinin sözü bile senden daha kıymetli o degerdesiniz vekil hanim bu şehir yakılınca niye sesin çıkmıyordu savunmanın bizi istemiyoruz

    YanıtlaSil
  2. Allahın merhameti çok ama azabı da çok fenadir. Allah im mazluma yardım et. Zalimleri de perişan et. kâhhar sıfatınla kahret. Amin

    YanıtlaSil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.