Şengal'de Şii-Kürt aileye ait toplu mezarlık bulundu; Düşman tüm Kürtleri bir görüyor!

Her ne kadar bazı Kürtler kendi aralarında Şii, Sünni, Ezidi, Zerdüşti, Alevi, Yarsan ayırımına girse de Kürt düşmanları ise hangi ideoloji, din ve mezhepten olursa olsun, fırsat buldu mu hiç ayırım yapmadan tüm Kürtleri katliama tabi tutuyor.

Kürdistan'ın Şengal kentinde dün bulunan ve Şii-Kürt aileye ait olan toplu mezarlık Kürtler ve Kürdistanlı uluslara önemli bir ders veriyor.

Şengal'e baskın yapan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Ezidi Kürtlerin yanı sıra, Sünni ve Şii Kürtleri de katliamalara tabi tuttu.

Şengal Peşmerge komutanı Simêl Boseli yaptığı açıklamada "Değişik görgü tanıklarından elde ettikleri bilgilere göre, mezarlığın Şii-Kürt bir aileye ait olduğunu, burada aile IŞİD tarafından topluca katledildikten sonra gömülmüş" dedi.

Şengal Kaymakamı Xelil Şivan konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada "Mezarlığın tespit edildiğini, Kürdistan Enfal Bakanlığı (Enfal: Kürt soykırımı) ve Birleşmiş Milletleri'nin ilgili kurumlarının açmasını beklediklerini" söyledi.

3 Ağustos 2014'te IŞİD teröristleri Şengal ve çevre köylerine baskın yaparak 7 binden fazla Ezidi'yi esir aldı. Bunların bir kısmı katledilirken, bir kısmı esaret altında, bir kısmının da akibeti bilinmiyor.

Bunların 3 bin 880'i Kürdistan Hükümeti tarafından değişik yollarla IŞİD'den kurtarıldı. Bugüne kadar 30 toplu mezarlık bulundu, bu mezarlılarda binden fazla cenaze bulundu.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler