Rusya'nın "Kürtler'de olmalı" ısrarı sürüyor; Cenevre'de doğrudan bulunmalılar!

Rusya'nın Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Aleksey Borodavkin, Suriye barış görüşmeleri ilişkin "Kürtlerin de masada olması gerektiğini" söyledi.


Cenevre'de ay sonunda yapılması planlanan Suriye barış görüşmelerinin doğrudan hükümet ve muhalefet temsilcileri arasında yapılması gerektiğini belirten Rusya'nın BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Aleksey Borodavkin, "Kürtlerin de masada olması" yönünde görüş belirtti.

Sputnik'in haberine göre Borodavkin, "Görüşmelerin doğrudan yapılması gerektiğine ve Kürtler de dahil olmak üzere Suriye'de barışçıl çözümden yana olan tüm siyasi güçlerin temsil edilmesi gerektiğine inanıyoruz" açıklamasında bulundu.

BM Güvenlik Konseyi'nin BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'ya verdiği Suriyeli muhalefet heyetinin nihai listesini oluşturma yetkisini anımsatan Borodavkin, "Moskova, Kahire, Astana, Hmeymim ve Riyad grubu temsilcileri ile Astana'daki görüşmelere katılan silahlı grupların üyelerinin "muhalefet" heyetinde bulunması gerekiyor" diye konuştu.

"Rusya, Türkiye, İran ve Ürdün'ün çabaları sayesinde görüşmelerin yeni turu için uygun koşulların oluştuğunu" da sözlerine ekleyen Rus diplomat, müzakerelerde yeni bir erteleme olmamasını umduklarına vurgu yaptı.

Cenevre'deki Suriye görüşmeleri, 20 Şubat tarihine ertelenmişti.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler