Rus ve Türk diplomatlar arasında 'anayasa taslağı' tartışması!

Yeniçağ gazetesi yazarı ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eski danışmanı Ahmet Takan, bugünkü yazısında Rusya'nın hazırladığı Suriye anayasa taslağı metni üzerinde Rus ve Türk diplomatların arasında yaşanan tartışmaya yer verdi.


Muhalif MHP'lilere yakın yayın yapan Yeniçağ Gazetesi'nde yazar olan Ahmet Takan, Suriye için hazırlanan anayasa taslağına Türk tarafının "demokratik olmadığı" ve "Esad'a geniş yetkiler verildiği" gerekçesiyle itiraz ettiğini aktardı.

Ancak Ahmet Takan yazısında, Türk diplomatların bu itirazına karşılık Rus diplomatların, referandumda oylanacak olan 'başkanlık sistemi' anayasasındaki geniş yetkileri hatırlattığını ileri sürdü.

Ahmet Takan yazısında şu ifadelere yer verdi:

Birden garip şeyler olmaya başladı... Rus hava sahası üzerinden haberler geldi. Biz, Astana'da balım, gülüm yaparken dostumuz (!) Ruslar  Suriye'nin yeni anayasa taslağını PKK/PYD sızdırmışlar. Taslak da Suriye'nin Kuzeyinde "Kürt özerk bölgesi" mi varmış, neymiş?.. Rus hava sahası üzerinden yalanlayan haberler de gelmedi. Bizim Dışişleri hala sus pus... AKP iktidarı da dut yemiş bülbül gibi!.. ABD hava sahası üzerinden "güvenli bölge" başlığı altında başlatılan başka bir tartışma ile ortalık toz duman oldu!..

Fırat Kalkanı operasyonunda her gün şehitler verilirken, hariciyemizin Astana'da, Suriye'de federasyona giden ve sınırlarımızda Irak Kürdistan'ı benzeri oluşumu düzenleyen anayasa taslağından haberleri olmamış mıydı?.. Meraklı gazetecilik gereği, aldığım bir duyum üzerine diplomasi koridorlarını yokladım. Teyitleri alınca da haberi vermek farz oldu. Şöyle:

Astana zirvesine katılan diplomatlarımızın Suriye anayasa taslağından haberleri olmuş. İtiraz etmişler; "Esad'a çok geniş yetkiler içeriyor "diye!.. Ruslardan aldıkları cevap itiraz gerekçesinden daha da ilginç. Diplomatik kaynaklar mealen şöyle tarif ettiler; "Türkiye'deki anayasa değişikliği teklifi hatırlatıldı. Siz oraya bir bakın demeye getirildi.."

Yani; Ruslar, "önce bir kendinize, kendi içinize bakın" deyip bizimkilere kapak yapmış!..