Ads[no]

Ads[no]

1 Şubat 2017

Rus ve Türk diplomatlar arasında 'anayasa taslağı' tartışması!

Yeniçağ gazetesi yazarı ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eski danışmanı Ahmet Takan, bugünkü yazısında Rusya'nın hazırladığı Suriye anayasa taslağı metni üzerinde Rus ve Türk diplomatların arasında yaşanan tartışmaya yer verdi.


Muhalif MHP'lilere yakın yayın yapan Yeniçağ Gazetesi'nde yazar olan Ahmet Takan, Suriye için hazırlanan anayasa taslağına Türk tarafının "demokratik olmadığı" ve "Esad'a geniş yetkiler verildiği" gerekçesiyle itiraz ettiğini aktardı.

Ancak Ahmet Takan yazısında, Türk diplomatların bu itirazına karşılık Rus diplomatların, referandumda oylanacak olan 'başkanlık sistemi' anayasasındaki geniş yetkileri hatırlattığını ileri sürdü.

Ahmet Takan yazısında şu ifadelere yer verdi:

Birden garip şeyler olmaya başladı... Rus hava sahası üzerinden haberler geldi. Biz, Astana'da balım, gülüm yaparken dostumuz (!) Ruslar  Suriye'nin yeni anayasa taslağını PKK/PYD sızdırmışlar. Taslak da Suriye'nin Kuzeyinde "Kürt özerk bölgesi" mi varmış, neymiş?.. Rus hava sahası üzerinden yalanlayan haberler de gelmedi. Bizim Dışişleri hala sus pus... AKP iktidarı da dut yemiş bülbül gibi!.. ABD hava sahası üzerinden "güvenli bölge" başlığı altında başlatılan başka bir tartışma ile ortalık toz duman oldu!..

Fırat Kalkanı operasyonunda her gün şehitler verilirken, hariciyemizin Astana'da, Suriye'de federasyona giden ve sınırlarımızda Irak Kürdistan'ı benzeri oluşumu düzenleyen anayasa taslağından haberleri olmamış mıydı?.. Meraklı gazetecilik gereği, aldığım bir duyum üzerine diplomasi koridorlarını yokladım. Teyitleri alınca da haberi vermek farz oldu. Şöyle:

Astana zirvesine katılan diplomatlarımızın Suriye anayasa taslağından haberleri olmuş. İtiraz etmişler; "Esad'a çok geniş yetkiler içeriyor "diye!.. Ruslardan aldıkları cevap itiraz gerekçesinden daha da ilginç. Diplomatik kaynaklar mealen şöyle tarif ettiler; "Türkiye'deki anayasa değişikliği teklifi hatırlatıldı. Siz oraya bir bakın demeye getirildi.."

Yani; Ruslar, "önce bir kendinize, kendi içinize bakın" deyip bizimkilere kapak yapmış!..
Rus ve Türk diplomatlar arasında 'anayasa taslağı' tartışması! Reviewed by ZEReditor II on 1.2.17 Rating: 5 Yeniçağ gazetesi yazarı ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eski danışmanı Ahmet Takan, bugü...

5 yorum:

 1. Sadece tarafsız olarak bir yere dikkati çekmek isterim. Dikkat ettiyseniz Türk tarafının itiraz ettiği nokta şu, Kürtlere bölge hak toprak tarzı meseleler. Hani yalandan derseler ki örgüte teröriste bölge vermeyin o yüzden karşı çıkıyoruz hani belki çocuklar yutar. Ama dedikleri şu Kürtlere özerk bölge vermeyin. Bunu da görmeden kardeşlik lafına hala inanan varsa o insan zulüm görmeyi hakediyor. Zulüm karşısında susuyor. Bu da islam dininde ne anlama gelir düşünsün. Vesselâm.

  YanıtlaSil
 2. Aynı haklara sahip insanlar kardeşiz diyebilir. Biri diğerine üstünlük kurmaya çalışıyorsa daha fazla haklara sahip çıkıyorsa diğerine kardeşiz biz diyorsa anca kendini kandırır. Bunu ne Allah kabul eder ne de kul.

  YanıtlaSil
 3. Bir köpeği bile aşağılamam. Ama insanların kopeklesmesi beni deli ediyor

  YanıtlaSil
 4. Mesele kürd menfaatına gelince
  Bunların ölüleri bile kalkar gelir müdahale eder hala bizim yaşıyan koyun kafalı makarnacı kürdler uyuyamiyorlar

  YanıtlaSil
 5. Allahın izniyle artık bu sene kürdlerin özgürlük senesidir yereki rabimiz yardım etsin yeter
  Odecal istemesede birşey fark etmez

  YanıtlaSil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.