Ads[no]

Ads[no]

12 Şubat 2017

Rus Basını: TSK'nın vurulması trajik bir kaza ancak sürpriz değil!

Rus Medyası'ndaki bir makalede, El Bab'da 3 Türk askerin hayatını kaybettiği Rus hava bombardımanı saldırısı "trajik bir kaza ancak sürpriz değil" değerlendirmesi yer aldı.


Rus Moskovskiy Komsomolets'te yer alan bir makalede, El Bab'da 3 Türk askerinin hayatını kaybetmesine neden olan Rus hava bombardımanı 'trajik bir kaza ancak sürpriz değil'.

9 Şubat sabahı saat 08.40’ta Rus Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş uçağının Suriye’nin El Bab kasabası yakınlarındaki bir binayı vurması üzerine 3 Türk askeri hayatını kaybetmişti.

Saldırının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak, 3 Türk askerinin hayatını kaybettiği olay için başsağlığı ve üzüntülerini bildirdi.

Saldırının ardından gelişen diplomatik girişimlerle Putin’in basın sözcüsü Dmitri Peskov, Rus uçağının Türk askerlerinin bulunduğu binayı vurmasına neden olan koordinatların Türkiye tarafından kendilerine verildiğini ve Türk askerinin orada olmaması gerektiğini söyledi.


Bunun üzerine TSK'dan Rusya'ya cevap niteliğinde ikinci bir açıklama daha yapıldı ve koordinatların Rusya’ya 8 Şubat tarihinde verildiği ve TSK'ya bağlı unsurların ise takriben 10 gündür aynı noktada bulunduğu ifade edildi.

Diplomatik krizin eşiğinden döndüren olay Rus basınında da geniş yer aldı.

Moskovskiy Komsomolets’te (MK) yer alan yazıda sadece son yaşanan gerginlik konu edilmedi. Türkiye’nin Fırat Kalkanı operasyonuna da eleştiri getirildi.

Olga Bojeva imzalı makalede olayın trajik bir kaza olduğunun altı çiziliyor ancak sürpriz olarak karşılanmaması gerektiği vurgulanıyor.

Makalede şu ifadeler yer alıyor:

"Bu noktada hiç kimsenin inkar etmeyeceği bir gerçeği hatırlatmak gerekir. Resmi olarak kimsenin davet etmediği ve yardım istemediği Türk askeri hukuka aykırı olarak Suriye’de bulunuyor.

2016 yılında Türk Genelkurmayı bağımsız bir karar alarak ‘Fırat Kalkanı’ gibi güzel bir isimle Suriye’de operasyon başlattı. Ancak Türkiye’nin kalkanını kimin için çıkardığı ise büyük bir soru işareti.

İşte şimdi Arap saçına dönen bu çıkarlar El Bab’da yoğunlaştı. Dahası, burada kim gerçek müttefik, kim düşman tahmin etmek imkansız.

Bugünkü güçler dengesinde, El Bab’da tutarsız koordinatlar nedeniyle meydana gelen olayı, Rusya Ortadoğu ve Orta Asya Ülkeleri Araştırma Merkezi Başkanı Semen Bagdasarov MK’ya değerlendirdi.

El Bab’ı IŞİD kontrol ediyor. Yarım yıl kadar bir süredir Özgür Suriye Ordusu’nun desteğindeki Türkiye El Bab’ı almaya çalışıyor. Ancak henüz başarabilmiş değiller ve zırhlı araçlar da dahil olmak üzere büyük kayıplar veriyorlar.

10 Leopar Tankı ve 20’den fazla M-60 Tankı hasar gördü. Bu arada Hizbullah desteğindeki Suriye Ordusu da El Bab’ın güneyine yığınak yaptı. Kim El Bab’ı alırsa o Halep’in kuzeyindeki bölgeyi de kontrol etme imkanına kavuşacak.

Eğer Türkiye iddia ettiği gibi El Bab’ı kontrol edebilirse Rakka’ya kadar ilerler. Türkler El Bab’ı almadan Rakka’ya gitmez.
Rus Basını: TSK'nın vurulması trajik bir kaza ancak sürpriz değil! Reviewed by ZEReditor II on 12.2.17 Rating: 5 Rus Medyası'ndaki bir makalede, El Bab'da 3 Türk askerin hayatını kaybettiği Rus hava b...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.