Reuters: El Bab'ta Türkiye - Suriye çatışması çıkabilir!

Suriye Ordusu'nun, El Bab'a yönelik ilerleyişi sürüyor. Reuters’a konuşan bir kaynak, Rejim Güçleri, Türkiye’nin El Bab'taki ilerleyişini durdurmayı planladıklarını ve gerekirse TSK destekli ÖSO’yla çatışabileceklerini söyledi.


İddiaya göre, Suriye'de Rejim Güçleri'ne bağlı elit Kaplan Birlikleri’nin liderliğindeki savaşçılar, Halep’in 40 km kuzeydoğusundaki El Bab'a 6 kilometre kadar yaklaştı.

Söz konusu kaynak, operasyonun Halep’teki bir komuta merkezinden yönetildiğini belirtti. Haber, Suriye ordusunun sahadaki müttefiklerinden olan İran veya Hizbullah üyesi bir askeri kaynağa dayandırılıyor.

Söz konusu kaynak, Rusya’nın da kendilerine 'talep edildiğinde' hava desteği verdiğini belirtti.

Kaynak, ana amaçlarının Türkiye’nin ilerlemesini durdurmak olduğunu, bir çatışmaya girmeyi planlamadıklarını ve 'bu cephede gelişen oyunda üstün ele sahip olmayı amaçladıklarını' söyledi.

Ancak kaynak, 'gerekirse Türkiye’yle birlikte savaşan ÖSO ile çatışmaya hazır olduklarını' söyledi.


Reuters ajansı ise, bu gelişmenin Türkiye’yle Suriye arasında ilk kez doğrudan çatışma çıkmasına sebep olabileceği yorumunu yaptı:

"Şam yönetimi komşusunun stratejik önem taşıyan Suriye’nin daha derinlerine girmesini engellemeye çalışırken, Suriye ordusunun IŞİD’in elindeki El Bab’a doğru hızlı ilerleyişi Türkiye’yle çatışma riskini doğurabilir.”
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler