Rakka Operasyonu'nun 3. aşamasına ait 9 günlük bilanço açıklandı

Rakka'ya yönelik Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nin 3. aşamasına ait bilanço açıklandı.


Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nin 3. aşamasına ait bilanço açıklandı. 9 gün süren operasyonlarda, Rakka’nın kuzey ve doğusunda 700 kilometrekarelik alan IŞİD'den arındırıldı. 98 köy ve mezra ele geçirilirken 124 IŞİD'li öldürüldü.


Rakka'nın IŞİD'den alınmasına yönelik düzenlenen operasyonların 3. aşamasına  ilişkin yapılan açıklamada, DSG Resmi Sözcüsü Telal Silo ve çok sayıda DSG komutanı da hazır bulundu.

Demokratik Suriye Güçleri'nden (DSG) gelen açıklama şu şekilde:

"Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nin 3’üncü aşaması planlandığı gibi başarılı bir şekilde sona erdi.  Rakka’nın kuzeydoğusundaki IŞİD çetelerinin savunma hatları kırıldı.

9 gün boyunca devam eden operasyonlarda Uluslararası Koalisyon Güçleri hava ve özel güçleri ile savaşçılarımızın ilerleyişine destek sundu. 40 kilometrelik bir mesafe katedilerek Rakka kenti sınırına ulaşıldı.

* Rakka’nın kuzeydoğusunda 700 kilometrekarelik alan IŞİD çetelerinde temizlendi.

* 98 köy ve mezra özgürleştirildi ve topraklarına dönen yurttaşların acil ihtiyaçları temin edildi.

* 124 terörist öldürüldü, çok sayıda terörist yaralandı ve 9 terörist sağ ele geçirildi.

* Çetelere  ait çok sayıda havan, askeri malzeme ve ağır silah monteli araç imha edildi. 63 tünel ve onlarca nokta ve patlayıcı üretim merkezi imha edildi. Bomba yüklü 3 araç ve bin 256 mayın imha edildi. Çetelere ait 3 keşif uçağı düşürüldü. Yüklü miktarda cephane ve askeri ara. ele geçirildi.

* 13 DSG savaşçısı ve özsavunma askeri şehit düştü.

* 750 Rakkalı sivil eğitimlerimize katılma kararı aldı ve eğitimleri devam ediyor.