PDK-Bakur'dan basın açıklaması ve Rudaw'a cevap

Rudaw Medya Grubunun yayınladığı "PDK-Bakur kongreye gidiyor" haberine ilişkin olarak resmi bir açıklama yayınlandı.

Rûdaw Medya Gurubunun psikolojik harp yöntemiyle yayınladığı habere PDK-Bakur tepkili. Nitekim PDK-Bakur, Başkan Barzani'nin iradesini temsil etmektedir bu temelde PDK-Bakur'a saldırı Başkan Barzani'nin iradesine saldırı olarak kabul ediliyor.
ZERnews'e açıklama metnini gönderen PDK-Bakur şu ifadelere yer verdi:

"KDP’yi Yasal Olarak Kurmak Kongre Kararımızdır, Hayata Geçireceğiz!

Rudaw’ın internet sayfasında 9 Şubat 2017 tarihinde “PDK-Bakur’dan Kongre Atağı” başlıklı bir haber yayınlandı.

Konuyla ilgili PDK-Bakur’a destek veren, mücadele ve hizmetlerini yakından izleyen  üye, taraftarlarve yurtsever kamuoyunu bilgilendirmeyi görev biliyoruz.

PDK-Bakur, 11. Kongre kararı dogrultusunda kendilerini PDK’li kabul eden tüm fedakar dürüst yurtseverlerle birlikte yasal PDK’yi kurma çabalarını büyük bir samimiyet ve özveri ile sürdürüyor.

PDK-Bakur Yönetimi bu konudaki tüm hazırlıklarını bir ay öncesinden tamamladı, bunu bir açıklamayla kamuoyuna duyurdu (15.01.2017 PM Bildirisi) ve görüşmeler yaptıgı taraflara sundu.

Bizden kaynaklanmayan nedenlerle başvuru tarihi maalesef gecikti. PDK-Bakur Yönetimi, bu gecikmeden kaynaklanan eksikleri giderme konusunda ciddi bir çaba içindedir. Gecikme nedenlerine ilişkin bildiriyi yayınlayan taraftarlarımız da bilgi sahibidir.

PDK-Bakur Yönetimi, yine 11. Kongre kararı gereği, ulaşılabilir en geniş birlik ve beraberligi saglama konusunda hassastır. Cünkü Kongre’nin bu yönetimin önüne koydugu bir görev de budur. 11. Kongremizin Kararı, PDK’nin iç birlik ve beraberliğini sağlayarak, kitlelere ulaşabilen etkili yasal parti kurmaktır.

Bu görev ve hassasiyet gereği, görüşmelerden somut sonuçlar almak konusunda ısrar ediyoruz ve bu gecikmeden kaynaklanan eksikleri gidermeye çaba gösteriyoruz.

Dolayısıyla 11. Kongremizin yasallaşma kararını birlikte gerçekleştirme aşamasındayız. PDK-Bakur Genel Başkanı ve yönetiminin bütün çabaları bu yöndedir. Hatta denilebilir ki neredeyse tüm zamanımız ve faaliyetlerimiz bu konudadir.

Bu açıklamayı yapan taraftarlarımıza da, şu veya bu nedenle şimdiye kadar ulaşamadıgımız tüm fedakar ve dürüst KDP’li yurtseverlere de çagrımız, KDP’yi yasal olarak kurma sürecine aktif olarak katılıp, kendini KDP’li sayan tüm yurtseverlerle birlikte, ülkemizde iktidar olmayı hedefliyen, halkımızı yönetme azim ve vizyonuna sahip olan milli, demokrat, şiddeti rededen, örgütlü mücadeleyi önüne koyan, yasal Kürdistan Demokrat Partisi kurma çalışmasını esas almalarıdır.

PDK-Bakur yönetimi büyük bir milli projenin gerçekleşmesi gayreti içindedir. Elbette bu projenin yaşama geçirilmesi önüne zorluklar çıkarmak isteyenler olabilir ve vardir. Ancak fedakar ve dürüst KDP’liler el ele verirlerse güçlükleri aşabilirler ve ülkemizin kuzeyinde milli harekete önemli bir hizmeti yerine getirmiş olurlar.

Biz 11. Kongrenin ana sloganı olan “Yekrezi-Birlik” sloganını gözardı eden bir davranış içinde değiliz. Küçük olsun bizim olsun değil, büyük bir milli parti olsun, Kürdistanlılar’ın olsun fikriyatını benimsiyoruz. Yıkarak, bölerek ve parçalayarak değil, bir araya getirerek birlik ve beraberliği sağlayarak Kürdistani güçlerin başarılı olacağına inanıyoruz. Küçük değil, büyük düşünüyoruz. Ortadogu’daki ve ülkemiz Kürdistan’daki büyük tarihi değişimler bunu gerektiriyor.

Yayınladıkları bildiri ile kamuoyunu yanıltmaya çalışanlar hata ediyorlar. Meşruiyet sorunu yaşıyorlar. Kongrede görüşlerinin ve önerilerinin Kabul görmemesi yüzünden kafaları hala kongrede. Ne yazık ki, bu tavirlariyla büyük bir ulusal proje olan yasal parti kurma çalışmalarını gözardı ediyorlar. Bu tutumlarını hızla değiştirmelerini diliyoruz.

Düzenli olarak toplanan Parti Meclisi (PM) 15.01.2017 tarihinde Diyarbakır’da yaptığı toplantıda yasal partiye ilişkin yapılan çalısmaları oybirliği ile onayladı ve kamuoyu ile paylaştı.  Yine PM son 04. Şubat 2017 toplantısında oybirligiyle partinin kuruluşunun en kısa sürede hayata geçirme kararını tekrarlamıştır. KDP’liler, legal Parti projesini destekliyor. KDP Kürdistan’ın milli demokratik partisidir ve onun saflari tüm dürüst, fedakar yurtseverlere açıktır.

KDP, Kürdistan milli ve demokratik mücadelesinin, dolayısiyla bu görüşleri benimseyen tüm yurtseverlerin partisidir. KDP’nin hizmet etmek isteyen herkese kapısı açıktır. Buyrun bu milli projeye katılın, destek olun, beceri ve fedekarlığınız ile hakettiğiniz yere ulaşın.

PDK-Bakur’la, dolayısıyla bu önemli milli projeyle ilgili hayra alamet olmayan bu talihsiz haberi yayınlayan, insanlarda gereksiz soru işaretlerinin doğmasına neden olan RUDAW Medya Grubu’na şunu söylemek isteriz: Bir haber yapılınca muhataplara sorulur, tüm tarafların görüşleri alınır ve kamuoyu çok yönlü bilgilendirilir. Kürd toplumunda, düşünce ve medya dünyasında cok sesliligin ve demokratikleşmenin önemli medya merkezi saydığımız Rûdaw’ın bu konudaki tavrını büyük bir talihsizlik ve önemli bir medya grubunun basit hesapların aleti haline getirilmesi olarak değerlendiriyoruz.

Önemli bir basın kuruluşu olduğunu düşündüğümüz RUDAW’ın bir daha bu yanlışlara düşmemesini, merkezdeki kimi sorumlu çalışanlarının bu köylü kurnazı sırıtan “acemilikleri” tekrarlamamalarını, ya da bazı oyunlara alet olmamalarını diliyoruz. Medya “ayak oyuncusu siyasetin” tetikçiliğinden uzak durmalıdır. Olanları not aldık ve onların namı hesabına üzüldük, bu son olur dileriz.

PDK-Bakur, Diyarbekir 11.02.2017"