Nur Cemaati 'referandum' kararını açıkladı!

Nur Cemaati'ne yakınlığı ile bilinen Yeni Asya Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni Kazım Güleçyüz, Nisan'da yapılması planlanan referanduma 'Hayır' diyeceklerini belirtti.


Nur Cemaati'ne yakınlığı ile bilinen Yeni Asya Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni Kazım Güleçyüz sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Nur Cemaati'nin referandumdaki kararını açıkladı.

"Amacı Atatürk Anayasasına Dönüş Olan Anayasaya 'Hayır' Diyoruz"

Kazım Güleçyüz Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanarak referandumda 'Hayır' diyeceklerini belirtti:

"Amacı ‘Atatürk anayasasına dönüş’ olarak açıklanan bir pakete Atatürkçülük adına, İzmir marşlarıyla karşı çıkılması: Şaşkınlıkta son perde. Biz Kemalizme ve onu dayatan 12 Eylül anayasasına karşıyız. Son pakete de bu düzene dokunmayıp tersine iyice pekiştirdiği için hayır diyoruz."


Kazım Güleçyüz’ün açıklamalarına 'Evet'çiler tepki gösterdi. Yeni Asya Genel Yayın Yönetmeni Güleçyüz ise eleştirilerden sonra ise şu açıklamayı yaptı:

“Biat ettiremediklerini yaftalayıp bir yerlere yamamaya çalışanlar kendisine has bir duruşu olan Yeni Asya'yı başkalarıyla karıştırmasınlar. Ölçüsü hukuk, adalet, demokrasi, hak ve özgürlükler ve şeffaflık değil, “iktidara biat” olanların attıkları çamurlar Yeni Asya'ya bulaşmaz. 12 Eylül anayasası oylanırken bu dayatmaya karşı çıktığı için Yeni Asya'yı “Komünistlerle birlikte hareket ediyor” diye suçlayanlar vardı.

Şimdi de tek adamlığa karşı duruşundan dolayı Yeni Asya'yı Kemalist-laikçilerle berabermiş gibi göstermeye çalışanlar var. Hiç ilgisi yok. Biz gündemdeki “tek adamlık” düzenlemesine, en başta, şeflik dönemi referanslarıyla gündeme getirilip savunulduğu için karşı çıkıyoruz.”