Numan Kurtulmuş: IŞİD yerine Rakka'ya YPG yerleştirilirse...

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamada bulunan Numan Kurtulmuş, "Rakka'yı DEAŞ'tan kurtarırken yerine YPG yerleştirilirse, bu Türkiye için birinci derecede güvenlik riski oluşturur" açıklamasında bulundu.


Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Rakka operasyonuna ilişkin açıklamalarda bulunan Hükümet Sözcü Numan Kurtulmuş, "Bu operasyonların Türkiye'nin ulusal güvenlik ihtiyacının bir parçasıdır. DEAŞ ve PKK/PYD Kuzey Suriye'de faaliyet gösterdi, göstermeye devam ediyor. Cerablus'ta başlayan operasyon El Bab'a kadar uzandı. ÖSO'nun zaferiyle bu operasyonun sonuçlanacağını görüyoruz. Bunun arkasından ABD ile Türkiye arasında bir mutabakat vardı.

PYG/YPG unsurları Münbiç'in doğusuna çekilecekti. Bunu bekliyoruz. Türkiye'nin ulusal güvenliğini sağlayacak adımların atılması için hareket ediliyoruz. Türkiye, uluslararası koalisyonla belirli bir mutabakat oluşursa, hem Münbiç, hem Rakka'nın temizlenmesi konusunda adım atabilir.

Türkiye hem Rakka'dan IŞİD'in temizlenmesi, PYD/YPG unsurlarının yerleştirilmemesi için adım atılabilir. Bunu önümüzdeki günler belirleyecektir." ifadelerini kullandı.