Newtork Times'tan önemli 'Rakka ve El Bab' iddiası!

ABD'nin önemli gazetelerinden Newyork Times'ın haberine göre, Rusya'nın El Bab'ı Suriye Ordusu'nun alması konusunda Astana'da ısrar ettiğini ileri sürerken, Türkiye'nin de Rakka için ABD'ye Rejim Güçleri'ni önerdiği belirtildi.New York Times'tan (NYT) Anne Barnard'ın haberine göre, El Bab'a yönelik hem TSK-ÖSO'nun, hem de Suriye Ordusu'nun eş zamanlı taarruzu, sahadaki durumu karmaşıklaştırıyor.

Rusya ve Türkiye'nin vardığı "anlayış birliği"nin sahaya yansıtılması gerektiğini söyleyen NYT muhabiri, aksi takdirde yeni "parlama noktasının" yaratılma riskinin bulunduğuna vurgu yapıyor.

Dün Rusya ile Türkiye medyalarında, iki ülkenin El Bab bölgesinde olası çatışmaları engellemek için koordine olduklarına ve sahadaki militanların da bu koordinasyonu doğruladığına dair haberlerin çıktığı hatırlatılıyor.

Ancak NYT'ye göre, en büyük sorun, Donald Trump'lı ABD'nin hala nasıl hareket edeceğinin belirsiz olması. Suriye'de Esad'a yoğunlaşmak yerine Rusya ile "terörle mücadele" ortaklığına gitmesi beklenen Trump, bir yandan da Esad'ın en önemli müttefiklerinden İran'a yönelik sert bir tutum takınıyor.

Haberde Türkiye'nin de, ABD ile Rusya'nın koordinasyonunun artması durumunda, Ankara ile Moskova'nın da koordinasyonunun artacağını varsaydığına vurgu yapılıyor.

Ancak buna rağmen, dün Türk medyasında Erdoğan-Trump görüşmesinde "Rakka ve El Bab" konularının gündeme geldiğinin yazılmasına rağmen, Beyaz Saray'ın bu kentlere değil, daha genel bir "terörle mücadele" ortaklığına vurgu yaptığı hatırlatılıyor.

"Rusya ile Türkiye El Bab Konusunda Anlaştı"

Haberdeki en önemli iddia ise, NYT muhabirine konuşan iki Suriye rejimi destekçisinin, Rusya ile Türkiye'nin El Bab'a Suriye Ordusu'nun girmesi konusunda anlaştıklarını iddia etmesi.

Bu destekçilerden birisi, bilfiil El Bab cephesinde savaşan bir asker. Diğeriyse, şu anda Suriye dışında olan ancak El Bab'daki askeri kaynaklarla teması hala süren eski bir muhbir.

İddiaya göre Rusya, geçen ayki Astana görüşmelerinde, El Bab'ı Suriye Ordusu'nun ele geçirmesi konusunda ısrar etti. Bunun nedenleri arasında, ilçedeki su tesisinin ele geçirilmesinin su kesintilerinin önüne geçebileceği düşüncesi de yer alıyor.

Ancak NYT, Türkiye destekli ÖSO'cuların bu anlaşmaya riayet edip etmeyeceğinin bilinmediğini ileri sürüyor.

'Türkiye, Rakka İçin Suriye Ordusu'nu Önerdi'

Haberde ayrıca, önümüzdeki hafta üst düzey bir Türk heyetinin, Rakka planlarını görüşmek için Washington'a gideceği söyleniyor.

NYT'ye konuşan bir Türk yetkili, Ankara'nın ABD'ye ilginç bir seçenek de sunabileceğini söylüyor: "El Bab'daki Suriye ordusu mensupları, burası yerine Rakka'ya yönlendirilebilir."

Yetkili, Ankara'nın Rakka'yı Kürtlerle ele geçirme stratejisine itirazlarını bir kez daha dile getireceklerini de sözlerine ekliyor.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler