NASA uzun yolculuklarda astronotları donduracak!

Mars’a insan göndermek için hazırlık yapan NASA, yolculuğu çilesiz hale dönüştürmek ve 200-300 gün sürmesi beklenen yolculuk boyunca astronotların ihtiyaç duyacakları gıda, su, egzersiz ihtiyaçları gibi yer kaplayan ve ağırlık yapan detayları elimine etmek için, astronotları dondurma yöntemini tartışıyor.

NASA’nın projesine göre, hem Mars’a hem de daha uzak gezegenlere insan gönderirken, astronotları, hiptotermia şartlarına benzer bir şekilde uykuya yatırmak mümkün olacak. Bilim kurgu filmlerinde onlarca yıldır işlenen bu temaya göre insanlar “torpor” adı verilen özel bir konumda dondurulacaklar.

Hipotermia sonrasında hayvanlarda test edilen bu süreç, canlıların tüm fiziksel ve beyin aktivitlerinin son derece yavaşladığı ancak durmadığı bir yaşam durumu olarak tanımlanıyor.

Astronotlara burundan sıvı verilecek
Burundan sıvı almayı mümkün kılan RhinoChill isimli bir cihazla Astronotlara burundan verilecek özel bir sıvı sayesinde vücudun ve beynin torpor sürecine girmesi sağlanacak. Astronotların özel bir ısı seviyesini sabit tutan özel kapsüllere yerleştirilmesi sayesinde, uzun yolculuklar torpor sürecinde gerçekleştirilecek. Uzay gemisi hedefe varmadan birkaç gün önce RhinoChill cihazı astronotların vücudunu ısıtmaya ve uyandırmaya başlayacak. Böylece astronotlar aylar ve hatta yıllar sürecek uzay yolculuğunu, tamamen uyku sürecinde ve bilinçsiz şekilde geçirecekler, hedefe varmadan birkaç gün önce ise uyanıp yolculuğu sonlandırmak için gerekli hazırlıkları yapacaklar.

NASA için bu özel teknolojiyi geliştiren SpaceWorks şirketi, teknolojinin henüz teori aşamasında olduğunu ve gerekli donanımların geliştirilmesi, hayvanlar üzerinde testi gibi aşamalardan sonra insan testleri için izin alınması ve çok uzun bir test süreci gerektiğini hatırlatıyor. Ancak NASA şimdiden bu teknolojiye büyük yatırım yapmış durumda. Teknoloji 200 günlük Mars yolculuğuna yetişmese bile yıllar sürecek daha uzun yolculuklar için kullanılması kaçınılmaz olacak.
ShiftDelete
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler