Ads[no]

Ads[no]

1 Şubat 2017

Musul Aşiretleri Meclisi Sözcüsü: Kürtlerin devlet kurma kararını destekleriz

Erbil’de yayınlanan haftalık Bas Gazatesi’ne mülakat veren Musul Aşiretleri Meclisi Sözcüsü Muzahim Ahmed Elhivet, bölgedeki gelişmeler hakkında bir takım açıklamalarda bulundu.


Musul Aşiretleri Meclisi Sözcüsü Muzahim Ahmed Elhivet, Nuri el Maliki’nin son dönemdeki açıklamalarına değinerek "Musul Arap aşiretleri olarak Nuri el Maliki’den memnun değiliz. Saddam Hüseyin Irak bileşenlerine karşı büyük bir zulüm uyguladı. Ancak Nuri Maliki’nin bu konuda sicili daha kötü. En başta Sünni bölgeleri IŞİD’e teslim etti" değerlendirmesinde bulundu.

Musul Aşiretleri Meclisi Sözcüsü Elhivet, "Eğer Maliki tekrar iktidara gelirse, kendi bölgelerimizi ayırırız. Bağdat hükümetinden bizim bölgelerin Kürdistan Bölgesi idaresine bağlanmasını talep ederiz. Çünkü Maliki’nin gelişiyle aynı felaketlerle yüz yüze kalmak istemiyoruz" dedi.

Nuri el Maliki’nin Peşmerge’nin çekilmesini isteyen açıklamalarına ilişkin ise Muzahim Ahmed Elhivet, Maliki’nin Musul bölgesinde halka karşı terör estirmek istediğini belirterek, Peşmerge’nin bölgeden çekilmesine karşı olduklarını vurguladı.

Kürdistan Bölgesi Yönetimi’nin bileşenlere yaklaşımından memnun olduklarını belirten Musul Aşiretleri Sözcüsü Muzahim Ahmed Elhivet, bölgelerini IŞİD’den kurtardığı ve göç etmek zorunda kalan Ramadi, Enbar ve Musul halkına kapılarını açtığı için Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’ye özel olarak teşekkür ettiğini söyledi.

"Kürtler ve Araplar arasında tarihi ilişkiler vardır" diyen Muzahim Ahmed Elhivet, "Sünni Araplar olarak, ortada bizi temsil edecek bir lider yok. Biz Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’yi kendi liderimiz olarak görüyoruz. Çünkü sadece o bizi şerefiyle korudu ve bizi savundu" şeklinde konuştu.

Peşmerge Güçleri’nin kontrol ettiği toprakların da Kürdistan olduğunu ve Peşmerge’nin bu yerlerde kan döktüğünü vurgulayan Muzahim Ahmed Elhivet, "Özellikle Sünni Arapların yaşadıkları bölgelerde Peşmerge’nin kalmasını istiyoruz" dedi.

Kürdistan Bölgesi’nin kendi haklarını elde etmeye hakkı olduğunu ifade eden Musul Aşiretleri Meclisi Sözcüsü, Kürtlerin devlet kurma yönünde karar vermesi halinde bunu destekleyeceklerini sözlerine ekledi.

Muzahim Ahmed Elhivet, Musul’un özerk bir vilayet olarak kalmasını, Şengal’e de vilayet statüsü verilerek, Kürdistan Bölgesi’ne bağlanmasını istediklerini belirtti. (BasNews)
Musul Aşiretleri Meclisi Sözcüsü: Kürtlerin devlet kurma kararını destekleriz Reviewed by ZEReditor II on 1.2.17 Rating: 5 Erbil’de yayınlanan haftalık Bas Gazatesi’ne mülakat veren Musul Aşiretleri Meclisi Sözcüsü Muzah...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.