Musul Aşiretleri Meclisi Sözcüsü: Kürtlerin devlet kurma kararını destekleriz

Erbil’de yayınlanan haftalık Bas Gazatesi’ne mülakat veren Musul Aşiretleri Meclisi Sözcüsü Muzahim Ahmed Elhivet, bölgedeki gelişmeler hakkında bir takım açıklamalarda bulundu.


Musul Aşiretleri Meclisi Sözcüsü Muzahim Ahmed Elhivet, Nuri el Maliki’nin son dönemdeki açıklamalarına değinerek "Musul Arap aşiretleri olarak Nuri el Maliki’den memnun değiliz. Saddam Hüseyin Irak bileşenlerine karşı büyük bir zulüm uyguladı. Ancak Nuri Maliki’nin bu konuda sicili daha kötü. En başta Sünni bölgeleri IŞİD’e teslim etti" değerlendirmesinde bulundu.

Musul Aşiretleri Meclisi Sözcüsü Elhivet, "Eğer Maliki tekrar iktidara gelirse, kendi bölgelerimizi ayırırız. Bağdat hükümetinden bizim bölgelerin Kürdistan Bölgesi idaresine bağlanmasını talep ederiz. Çünkü Maliki’nin gelişiyle aynı felaketlerle yüz yüze kalmak istemiyoruz" dedi.

Nuri el Maliki’nin Peşmerge’nin çekilmesini isteyen açıklamalarına ilişkin ise Muzahim Ahmed Elhivet, Maliki’nin Musul bölgesinde halka karşı terör estirmek istediğini belirterek, Peşmerge’nin bölgeden çekilmesine karşı olduklarını vurguladı.

Kürdistan Bölgesi Yönetimi’nin bileşenlere yaklaşımından memnun olduklarını belirten Musul Aşiretleri Sözcüsü Muzahim Ahmed Elhivet, bölgelerini IŞİD’den kurtardığı ve göç etmek zorunda kalan Ramadi, Enbar ve Musul halkına kapılarını açtığı için Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’ye özel olarak teşekkür ettiğini söyledi.

"Kürtler ve Araplar arasında tarihi ilişkiler vardır" diyen Muzahim Ahmed Elhivet, "Sünni Araplar olarak, ortada bizi temsil edecek bir lider yok. Biz Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’yi kendi liderimiz olarak görüyoruz. Çünkü sadece o bizi şerefiyle korudu ve bizi savundu" şeklinde konuştu.

Peşmerge Güçleri’nin kontrol ettiği toprakların da Kürdistan olduğunu ve Peşmerge’nin bu yerlerde kan döktüğünü vurgulayan Muzahim Ahmed Elhivet, "Özellikle Sünni Arapların yaşadıkları bölgelerde Peşmerge’nin kalmasını istiyoruz" dedi.

Kürdistan Bölgesi’nin kendi haklarını elde etmeye hakkı olduğunu ifade eden Musul Aşiretleri Meclisi Sözcüsü, Kürtlerin devlet kurma yönünde karar vermesi halinde bunu destekleyeceklerini sözlerine ekledi.

Muzahim Ahmed Elhivet, Musul’un özerk bir vilayet olarak kalmasını, Şengal’e de vilayet statüsü verilerek, Kürdistan Bölgesi’ne bağlanmasını istediklerini belirtti. (BasNews)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler