Ads[no]

Ads[no]

16 Şubat 2017

Moskova'daki Kürt Konferansı'nda 'fikir birliği' sağlandı; Çözüm federal yapıda...

Rusya'nın başkenti Moskova’da PYD öncülüğündeki düzenlenen konferansta, Rusya’nın Suriye için sunduğu anayasa taslağındaki ‘kültürel özerklik’ ifadesinin güçlendirilmesi için fikir birliğine varıldığı bildirildi.


Moskova, PYD’nin öncülük ettiği bir Kürt konferansına ev sahipliği yaptı. Rusya’da bulunan Kürt Kültür Otonomisi adlı kuruluşun düzenlediği Kürt Konferansı’na Kuzey Kürdistan'dan HDP milletvekilleri Osman Baydemir ve Dilek Öcalan, Batı Kürdistan'dan PYD eş başkan Asya Abdullah, Güney Kürdistan'dan ise  YNK'li İzzet Sabır, Goran Partisi’nden de Şerko Hama Amin ve Adel Murad yer aldı.

"Cenevre’yi Tanımayacağız, Federal Yapı Çözüm Yoludur"

PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, konferansta yaptığı konuşmada Cenevre görüşmelerine katılmadıkları sürece oradan çıkacak kararları tanımayacaklarını ifade etti. Rusya’nın Suriye için sunduğu anayasa taslağında yer alan 'kültürel özerklik' ifadesinin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Konuşmasının ardından Rus RIA Haber Ajansı’na konuşan Abdullah, "Suriye Kürtleri'nin katılımı olmadan yapılacak hiçbir uluslararası Suriye konferansı sonuçlarını kabul etmiyoruz. Geçen Mart’ta Suriye’nin geleceği için ilan ettiğimiz federal yapı, toprak bütünlüğünün korunması için çözüm yoludur. Efrin, Kobane, Cizire’yi içine alan Kürt Federal Bölgesi düşüncesini savunacağız" dedi.

"Batı Kürdistan'a Federasyon Konusunda Fikir Birliği"

Kobane Eş Başkanı Enver Müslim ise Rusya’nın 24 Ocak’ta Astana’daki Suriye zirvesinde sunduğu anayasa taslağını olumlu bulduklarını belirterek "Özellikle Suriye’de yaşayan azınlıkların kendi geleceğini tayin etmesi gerektiği maddesi son derece pozitif... Kürt otonomisi meselesine gelince. Taslakta buna sadece kültür otonomisi denmiş. Bu madde bize göre daha detaylı görüşülmesi gerekiyor. Bizim siyasi haklar istediğimiz de dikkate alınmalı" dedi.

Toplantıya katılan temsilciler Batı Kürdistan bölgesinde (Rojava) federal bir yapı oluşturulması konusunda görüş birliğine vardı.

YNK'den Sabır, konuşmasında "Konferans, Ortadoğu’nun haritası değişirken Kürtlerin ve Kürt topraklarının birliğini vurgulayarak uluslararası güçlere bir mesaj niteliği taşıyor" dedi.

İran Kürdistanı Demokratik Partisi’nin (KDP-İ) de "Kürtler birdir, Kürdistan birdir" başlıklı mesajının okunduğu konferansa KDP davet edilmediği için temsilci göndermedi.


KDP: Konferansa Çağrılmadık

KDP Dış ilişkiler Sözcüsü Hemin Hewrami, Moskova’da düzenlenecek ve 4 parça Kürdistan’dan katılımın olacağı kongreye KDP’nin çağrılmadığını söylemişti.

Hewrami, "Bize herhangi bir davet gelmiş değil. Bizim Rojava konusundaki görüşlerimiz açık; PYD ile ENKS’nin birlikte toplantılarda yer almasını istiyoruz. Biz Astana için ENKS’yi destekledik. Çünkü o stratejik bir toplantı idi. Moskova’daki toplantı ise istişare toplantısı" ifadelerini kullanmıştı.

"Rusya’dan Katılım Az"

Rus Dışişleri Bakanlık Sözcüsü Maria Zaharova, basın toplantısında Rusya’dan da konferansa katılım olup olmadığı yönündeki soruya "Bu konuda bilgim yok. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan böyle bir toplantıya katılım sağlanmayacak" yanıtını verdi. Ancak toplantıda Rus katılımcıların da olması dikkat çekti.

IŞİD’le mücadelede ABD’den destek gören PYD’ye Rusya da silah ve cephane desteği veriyor. Konferansta Rusya'nın desteğini artırması talep edildi. (Rudaw / Al Jazeera)
Moskova'daki Kürt Konferansı'nda 'fikir birliği' sağlandı; Çözüm federal yapıda... Reviewed by ZEReditor II on 16.2.17 Rating: 5 Rusya'nın başkenti Moskova’da PYD öncülüğündeki düzenlenen konferansta, Rusya’nın Suriye için...

2 yorum:

 1. Pkk nin başı çektiği hicbir eylem kürtlerin yararına değildir. Çünkü pkk ve türevleri her defasında kürtlere düşman ülkelerinin toprak bütünlüğe vurgu yapıyor yani parçalanmaya karşı.rusya abd ve avrupa tehdidi yüzünde kürtlere özerklik öneriyor çünkü biliyor ki abd ve avrupa sirkeyi parçalayacak ve kürt devleti kuracak, haliyle rusya da suriye parçalanması diye kanton ve federal yapıdan bile aşağı özerklik öneriyor oysa avrupa ve abd kürt devleti oluşsun diye suriye yi parçalamak istiyor. Mahabat kurt devleti başkanı Qazi mihemmed rusyadan yardim istedi ama rusya cevap gereği bile duymadan irani destekleyerek iranin kürt devletini yıkmasına giz yumdu. Yani kürtler rusyanın her hamlesini sinsi bir politika olduğunu kürtler bilmeli.Çünkü kürt düşmanın dostu kürtlerin dostu olamaz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Welat:
   Bakur`a katiliyorum.

   Sil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.