Moskova'daki Kürt Konferansı'nda 'fikir birliği' sağlandı; Çözüm federal yapıda...

Rusya'nın başkenti Moskova’da PYD öncülüğündeki düzenlenen konferansta, Rusya’nın Suriye için sunduğu anayasa taslağındaki ‘kültürel özerklik’ ifadesinin güçlendirilmesi için fikir birliğine varıldığı bildirildi.


Moskova, PYD’nin öncülük ettiği bir Kürt konferansına ev sahipliği yaptı. Rusya’da bulunan Kürt Kültür Otonomisi adlı kuruluşun düzenlediği Kürt Konferansı’na Kuzey Kürdistan'dan HDP milletvekilleri Osman Baydemir ve Dilek Öcalan, Batı Kürdistan'dan PYD eş başkan Asya Abdullah, Güney Kürdistan'dan ise  YNK'li İzzet Sabır, Goran Partisi’nden de Şerko Hama Amin ve Adel Murad yer aldı.

"Cenevre’yi Tanımayacağız, Federal Yapı Çözüm Yoludur"

PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, konferansta yaptığı konuşmada Cenevre görüşmelerine katılmadıkları sürece oradan çıkacak kararları tanımayacaklarını ifade etti. Rusya’nın Suriye için sunduğu anayasa taslağında yer alan 'kültürel özerklik' ifadesinin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Konuşmasının ardından Rus RIA Haber Ajansı’na konuşan Abdullah, "Suriye Kürtleri'nin katılımı olmadan yapılacak hiçbir uluslararası Suriye konferansı sonuçlarını kabul etmiyoruz. Geçen Mart’ta Suriye’nin geleceği için ilan ettiğimiz federal yapı, toprak bütünlüğünün korunması için çözüm yoludur. Efrin, Kobane, Cizire’yi içine alan Kürt Federal Bölgesi düşüncesini savunacağız" dedi.

"Batı Kürdistan'a Federasyon Konusunda Fikir Birliği"

Kobane Eş Başkanı Enver Müslim ise Rusya’nın 24 Ocak’ta Astana’daki Suriye zirvesinde sunduğu anayasa taslağını olumlu bulduklarını belirterek "Özellikle Suriye’de yaşayan azınlıkların kendi geleceğini tayin etmesi gerektiği maddesi son derece pozitif... Kürt otonomisi meselesine gelince. Taslakta buna sadece kültür otonomisi denmiş. Bu madde bize göre daha detaylı görüşülmesi gerekiyor. Bizim siyasi haklar istediğimiz de dikkate alınmalı" dedi.

Toplantıya katılan temsilciler Batı Kürdistan bölgesinde (Rojava) federal bir yapı oluşturulması konusunda görüş birliğine vardı.

YNK'den Sabır, konuşmasında "Konferans, Ortadoğu’nun haritası değişirken Kürtlerin ve Kürt topraklarının birliğini vurgulayarak uluslararası güçlere bir mesaj niteliği taşıyor" dedi.

İran Kürdistanı Demokratik Partisi’nin (KDP-İ) de "Kürtler birdir, Kürdistan birdir" başlıklı mesajının okunduğu konferansa KDP davet edilmediği için temsilci göndermedi.


KDP: Konferansa Çağrılmadık

KDP Dış ilişkiler Sözcüsü Hemin Hewrami, Moskova’da düzenlenecek ve 4 parça Kürdistan’dan katılımın olacağı kongreye KDP’nin çağrılmadığını söylemişti.

Hewrami, "Bize herhangi bir davet gelmiş değil. Bizim Rojava konusundaki görüşlerimiz açık; PYD ile ENKS’nin birlikte toplantılarda yer almasını istiyoruz. Biz Astana için ENKS’yi destekledik. Çünkü o stratejik bir toplantı idi. Moskova’daki toplantı ise istişare toplantısı" ifadelerini kullanmıştı.

"Rusya’dan Katılım Az"

Rus Dışişleri Bakanlık Sözcüsü Maria Zaharova, basın toplantısında Rusya’dan da konferansa katılım olup olmadığı yönündeki soruya "Bu konuda bilgim yok. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan böyle bir toplantıya katılım sağlanmayacak" yanıtını verdi. Ancak toplantıda Rus katılımcıların da olması dikkat çekti.

IŞİD’le mücadelede ABD’den destek gören PYD’ye Rusya da silah ve cephane desteği veriyor. Konferansta Rusya'nın desteğini artırması talep edildi. (Rudaw / Al Jazeera)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler