Moskova'da Kürdistan Kongresi; Rojava'dan Asya Abdullah, Bakur'dan Osman Baydemir!

Rusya’nın başkenti Moskova’da 4 parça Kürdistan’dan katılımın olacağı bir kongre düzenlenecek.


Kürdistan Demokratik Ulusal Birliği Sekreteri Gafur Mahmuri, "Şubat ayının ortasında Rusya’nın başkenti Moskova’da Kürdistan’ın 4 parçasından katılımın olacağı bir kongre düzenlenecek" bilgisini aktardı.

Gafur Mahmuri düzenlenecek kongre hakkında şöyle konuştu:

"Moskova’da düzenlenecek kongre Ortadoğu’nun ikinci defa bölünme sloganlarına yönelik yapılacak. Mevcut durum istenmeyen sonuçlarla devam ediyor. Kongre, daha çok danışma konferansı şeklinde geçecek.

Kürtlerin geleceği ve Ortadoğu’daki rolüne ilişkin konular konuşulacak. Aynı zamanda da ulusal konferanstan söz edilecek."

Gafur Mahmuri, "Kongreye siyasi taraflar hazırlık yapıyor. Ancak yeteri kadar  hazırlık yapıldığı söylenmez. Şu ana kadar Kürdistan’ın bütün parçaları bilgilendirilmedi" diye konuştu.

PYD Moskova Temsilcisi Abdulselam Ali ise Rus haber ajanslarında, "15 Şubat’ta Kürdistan’ın 4 parçasından Kürtlerin katılacağı kongre düzenlenecek" ifadeleri ile kongreyi duyurmuştu.

Abdulselam Ali, Rojava’dan PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah, Kobani Kantonu Yürütme Meclisi Başkanı Enver Müslim, Bakur’dan HDP Milletvekili Osman Baydemir’in katılacağı bilgisini paylaşmıştı. (Rudaw)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler