Miroğlu: HDP'li seçmenin çoğunluğu 'Evet' diyecek çünkü...

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, 16 Nisan'da yapılacak olan anayasa değişikliği referandumunda HDP seçmeninin yarısından fazlasının 'Evet' yönünde oy kullanacağını iddia etti.


AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Kürt oylarının referandumda belirleyici olacağını ve HDP tabanının yarısından fazlasının "Evet" yönünde oy kullanacağını belirtti.

Miroğlu, "5 milyona yakın son durumda HDP’nin oyu var. Bu oyların önemli bir kısmının yarısından fazlasının evet oyu olarak sandığa yansıyacağı kanaatindeyim. Kürt vatandaşlarımız değişime kapalı bir kitleyi oluşturmuyorlar. Tarihi değişim dönemlerinde, Kurtuluş savaşımız dahil hep olumlu ve destekleyici bir tavrın içinde oldu Kürt halkı." değerlendirmesinde bulundu.

Milliyet'te konuşan Orhan Miroğlu, "HDP ve PKK cephesinden gelen saldırılara rağmen, HDP’ye oy veren kitlenin içinde bile 'bu meseleler nasıl çözülebilir?' sorusuna cevap konusunda yüzde 65 oyla hâlâ Recep Tayyip Erdoğan önde duruyor. Yüzde 25 civarında, ‘Demirtaş bu meseleyi çözer’ deniyordu. 60’lı 70’li yıllardaki inkâr sürecinden bugüne gelindiğinde izlenen politikaların boşa çıkması, sancılı dönemlerin yaşanmasına rağmen ilk defa bir lidere karşı o lideri siyasi manada desteklemeyen insanların bile güven duyması söz konusu." diye konuştu.

Ak Parti'nin MHP ile ortak hareket etmesinden Kürtlerin rahatsızlık duymayacağını belirten Orhan Miroğlu şöyle konuştu:

"Rahatsızlık yaratacağı kanaatinde değilim. 7 Haziran seçiminden sonra koalisyon tartışılırken, HDP'nin vekilleri AK Parti ile değil, MHP ile koalisyona evet diyebileceklerini söylüyorlardı. Sırrı Süreyya Önder açıkça telafuz etmişti.

Demek ki, Kürt seçmenin MHP’den rahatsızlık duyduğu yolundaki malûmatlar sanal. Kürtler’in, bilhassa Mersin ve İzmir gibi etnik fay hatlarının keskin seyrettiği kışkırtma olabilecek yerlerde MHP ile medeni ilişkiler içinde olunduğu açıktır.

Bu sosyolojik gerçekliğin oluşmasında, Bahçeli’nin oynadığı rol takdire şayandır. Biz burada sistem değişikliği yapıyoruz. Kürt vatanseverliği ile Türk ve hadi açıkça söyleyelim MHP’li vatandaşlarımızın vatanseverliği arasında artık bir fark yok.

Hele 15 Temmuz’dan sonra hiç yok. Kavramların yeniden tanımlanmaya ihtiyacı var, vatanseverlik ve milliyetçilik bu kavramların başında geliyor."
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler