Mahkeme kararı: Barış bildirisine atılan imza, ihraca gerekçe olamaz

Ankara Bölge İdare Mahkemesi, 'Barış İçin Akademisyenler' bildirisine imza atılmasının ihraç edilmeye gerekçe gösterilemeyeceğine karar verdi.


Ankara Bölge İdare Mahkemesi, Barış İçin Akademisyenler bildirisine imza attığı gerekçesiyle ihraç edilen Akademisyen Abdullah Deveci’nin açtığı davada bildiriye imza atmanın başlı başına ihraca bir gerekçe olamayacağına karar verdi.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, mahkemenin öğretim üyelerinin bir ülkenin gelişmişlik düzeyini sağlayan önemli unsurlardan biri olduğu belirtilerek “doğrudan kamu düzenini bozucu bir faaliyeti saptanmadan” yapılan ilişik kesme işleminin hukuka aykırı olduğunun altı çizildi.

Mahkemenin kararı son KHK ile imzacı akademisyenlerin ihracının da hukuka aykırı olduğu yönünde önemli bir tespit oldu.

Açtığı ilişik kesme davasını kazanarak haklılığını tescil ettiren Akademisyen Abdullah Deveci ise son KHK ile ihraç edildiği için görevine dönemeyecek.

Dairenin aldığı kararın ardından Abdullah Deveci’nin görevine dönmesi gerekiyordu. Ancak Deveci, yargı yolu kapalı olan son KHK ile ihraç edildiği için görevine dönemeyecek.

Deveci, yaptığı açıklamada, “Karar hukuk açısından umut veriyor ama aynı zamanda idarenin hukuka uymadığının da tescili anlamına geliyor. Normal olmayan koşullarda yaşadığımız için normal olmayan şeylerle karşılaşıyoruz. YÖK KHK’deki ihraçların arkasındayız diye açıklama yaptı ama mahkeme imzacı akademisyenlerin ihracını hukuka aykırı bulduğunu ilan etti benimle ilgili kararında. Mahkemenin bu kararına rağmen benim durumumda olan 9 arkadaşımla birlikte KHK kapsamında ihraç edildiğimiz için göreve dönemeyeceğiz” dedi.