Kürt Partileri 'siyasi krizi' bitirmek için çözüm arayışında; Parlamento Başkanlığı YNK'ye mi?

Kürdistan Bölgesi’nde siyasi krizin aşılması için partiler arası görüşmeler sürüyor.


Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi krizin çözülmesine ilişkin yapılan görüşmelerde, YNK’nin, Kürdistan Bölgesi Parlamentosu Başkanlığı görevini üstlenmeyi kabul ettği belirtildi.

K24'e konuşan Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgirtu) Yönetim Kurulu Üyesi Hacı Karvan, YNK’nin, Parlamento Başkanlığı’nı üstlenme konusuna olumlu baktığını belirtti.

KDP Grup Başkanvekili Umid Hoşnav ise, Kürdistan Bölgesi’nde yaşanan krizin çözümü için en iyi yolun  KDP ile YNK’nin anlaşması ve YNK’nin Parlamento Başkanlığı görevini üstlenmesi olduğunu savundu.

KDP’ye göre Kürdistan Bölgesi Parlamentosu’nda yaşanan krizin en temel sorumlusu Parlamento eski Başkanı Goranlı Yusuf Muhammed.

KDP Goran’ın, Parlamento Başkanlığı görevini almasına sıcak bakmıyor.

Ağustos 2015’te Değişim (Goran) Hareketi, YNK ve KDP dışında parlamentodaki diğer partilerin desteğiyle parlamentodan geçirilmeye çalışılan 'Kürdistan Başkanı’nın parlamento tarafından seçilmesi ve yetkilerinin kısıtlanmasını ön gören yasa tasarısı'nın parlamentoya sunulması ve KDP’nin boykot ettiği yasa tasarısı görüşmelerine İran’ın Erbil Başkonsolosluğu Birinci Temsilcisi Muhsin Bafevayi’nin davet edilmesinin ardından Goran Hareketi üyesi Parlamento Başkanı Yusuf Muhammed, Başbakan Neçirvan Barzani tarafından görevden alınmıştı.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler