Ads[no]

Ads[no]

5 Şubat 2017

Kürdistan Devlet olursa Irak'ın yemek borusu tıkanır

Kürdistan Kalkınma ve Reform Hareketi Genel Sekreteri Mihemed Baziyanî, Irak’ın, Kürdistan Bölgesi ile bir eyalet statüsünde ilişkilenmek istediğini söyledi.

Basnews’e konuşan Kürdistan Kalkınma ve Reform Hareketi Genel Sekreteri Mihemed Baziyanî, Irak’ın, Kürdistan Bölgesi’nin gelişmesini hazmedemediğini belirtti.

‘Kürtlerin devlet olmasından korkuyorlar’

Iraklı yetkililerin, Kürdistan Bölgesi’ne Irak’ın vilayeti gibi muamele yaptıklarını belirten Baziyanî ‘‘Kürtlerin devlet olmasından korkuyorlar. Eğer Kürdistan devlet olursa Irak’ın yemek borusu tıkanır. Çünkü Irak’ı besleyen iki nehrin kaynakları Kürdistan’dadır’’ dedi.

‘Şii Hilali’ne sadece Kürdistan Bölgesi karşı duruyor’

Bağdat’ın birçok kez Kürdistan Bölgesi’ne ‘Gidin kendinizi yönetin, bizi rahat bırakın’ dediğini ifade eden Mihemed Baziyanî, Iraklı sorumluların ‘Şii Hilali’ projesine dayanarak birçok bölgeyi ele geçirdiğini vurgulayarak ‘‘Sadece Kürdistan Bölgesi bu projeye karşı duruyor ve Şii hegemonyasının bölgeye hakim olmasını istemiyor’’ şeklinde konuştu.

‘Haşdi Şabi, IŞİD’den daha tehlikeli olacak’

Haşdi Şabi milislerinin IŞİD’den daha tehlikeli olacağını savunan Mihemed Baziyanî, bazı Kürtlerin Haşdi Şabi yasasının onaylanmasına destek vererek büyük bir hata yaptıklarını söyledi.

Mihemed Baziyanî, ‘‘Haşdi Şabi resmiyet kazandı ve artık istediklerini kolaylıkla yapacaklar, onlara kimse birşey söyleyemeyecek. Gittikleri yerlerden de çıkmayacaklar’’ dedi.

‘Maliki tekrar iktidara gelebilir’

Irak eski Başbakanı Nuri el Maliki’ye ilişkin ise Kürdistan Kalkınma ve Reform Hareketi Genel Sekreteri Mihemed Baziyanî, şunları kaydetti:

‘‘Nuri el Maliki bir kez daha başbakan olacak gibi çünkü Haydar el İbadi’den daha savaşçı. Maliki, İran’ın talimatıyla hareket ediyor. İran, Maliki üzerinden ABD ve siyasetini test ediyor. Kürdistan Bölgesi’ne karşıt politikalarıyla öne çıkan Maliki tekrar iktidara gelebilir. Bu nedenle Barzani tehlikeyi görerek ‘Maliki bir daha başbakan olursa hemen bağımsızlığı ilan ederim’ dedi’’ değerlendirmesinde bulundu.
Kürdistan Devlet olursa Irak'ın yemek borusu tıkanır Reviewed by ZEReditor I on 5.2.17 Rating: 5 Kürdistan Kalkınma ve Reform Hareketi Genel Sekreteri Mihemed Baziyanî, Irak’ın, Kürdistan Bölge...

4 yorum:

 1. Bu bağımsızlığı ilan edin artık allah aşkına peygamber aşkına daha neyi bekliyorsunuz icimizde kim karşı çıkıyosa allah belasını versin vallahide billahide artık küfür etmektende bıktım lanet etmektende bi siktiri boktan halkların kardeşsizliğini istemitoruz iran yanlısı pezevenkleride halkların kardeşliği diyen dingilleridkovun gitsin kürdistandan 4 parçada ancak bir parça kürdistanı kurtara bilmişiz hele icimizdeki hain pezevenkler yok karşıyız diyorlarsa kovun sürün gitsin vallahi onların katli bile helaldir kürdistana zarar verwn kürtte olsa katli helaldir

  YanıtlaSil
 2. Valahi siz kurunda artık ırakın yemek burusumu çocuk yapma burusumu yoksa çocuk çıkartma borusumu ne tıkanırsa tıkansın
  hiçde xırımda deyil

  YanıtlaSil
 3. Neyi beKliyorsunuz yoksa sevr antlaşmasındaki gibi bir puçtun çıkıp kürdler bir milet deyildir kürdleri antlaşmanın dışına çıkartmasınımı bekliyorsunuz zaten 100 yılda bir fırsat doğar bu fırsatıda sizler .kaçırmayiniz..srvr gibi belengaz olmayiniz

  YanıtlaSil
 4. Allah inşallah deblet nasip eder. Amin

  YanıtlaSil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.