Ads[no]

Ads[no]

4 Şubat 2017

Kürdistan'da ihracat; Almanya'ya sac ekmeği!

Kürdistan Süleymaniye’de pişirilen sac ekmeği Suudi Arabistan ve Irak’tan sonra Almanya’ya da ihraç ediliyor.


Halk arasında tüketimi yaygın olan ve uzun süre bozulmadan saklanabilmesiyle bilinen sac ekmeği artık Almanya'ya da ihraç ediliyor.

Sac ekmeği ihracatı yapan fabrikada, çalışanların çoğunluğu kadın. Kadın çalışanlar bu şekilde ailelerini geçindiriyor.

Rudaw’a konuşan fabrika sahibi Arif Hüseyin, "180 kişiye iş imkanı sağladık. Süleymaniye, Kerkük, Erbil ve Duhok dışında Suudi Arabistan ve Irak’a da ekmek gönderiyoruz. Almanya’dan da bazı marketlerle anlaşma yaptık. Ekmeğimize talep çok" açıklamasında bulundu.

 Fabrikanın Şıler Arif isimli kadın çalışanı, "6 yıldır bu işte çalışıyorum. 7 çocuğumu bu işle geçindiriyorum. Bu kadar kadının bir araya gelmesi ve ürünlerimizin artması beni mutlu ediyor" şeklinde konuştu.


2016 yılında Kürdistan Bölgesi’nde üretilen ürün sayısında artış yaşandı. 2016’da kurulan 89 yerli şirket, ülke dışına ihracat yapıyor.

İthalat ve İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Şeyh Abdurrahman, şirketlerin geliştirmesine yardımcı olduklarını ve az da olsa bu şirketlerin ihracat yapabilme kabiliyetinde olduklarını belirtti. (Rudaw)
Kürdistan'da ihracat; Almanya'ya sac ekmeği! Reviewed by ZEReditor II on 4.2.17 Rating: 5 Kürdistan Süleymaniye’de pişirilen sac ekmeği Suudi Arabistan ve Irak’tan sonra Almanya’ya da ihr...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.