Kürdistan Bölgesi'nde IŞİD'e katılımın son bilançosu

Kürdistan Vakıflar ve Din İşleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Merivan Nakşibendi, Kürdistan Bölgesi'nden IŞİD'e katılanların sayısının 500 civarı olduğunu ve bunların 300'ünün etkisiz hale getirildiğini açıkladı.


Merivan Nakşibendi, yaptığı açıklamada, "Bakanlığımızın verilerine göre, 2014'ten bu yana  Kürdistan'da IŞİD'in saflarına katılan Kürtlerin sayısının 500 olduğu tespit edilmiştir." dedi.

Irak,Suriye ve Kürdistan bölgelerinde çatışmalarda ölen IŞİD'in Kürt üyelerinin sayısının 300 olduğunu söyleyen Nakşibendi, 150'sinin ise ailelerinin girişimleri sonucu evlerine geri döndüğü bilgisini paylaştı.

Nakşibendi, bakanlık verilerine göre halen 50 kişinin IŞİD saflarında yer aldığını ifade ederken bu kişilerin akıbetiyle ilgili ellerinde hiçbir bilginin bulunmadığını söyledi.

Kürdistan'da toplamda 5 bin 500 kadar caminin olduğunu söyleyen Nakşibendi, "Mart ayından itibaren tüm camilerde bakanlık tarafından belirlenen ortak hutbelerin okutulup, sürenin ise 30 dakikayı geçmemesi kararlaştırıldı." dedi.