KDP, Irak seçimlerine katılmayı düşünmüyor!

Kürdistan Demokrat Partisi, (KDP) Irak’tan ayrı adımlar atabilmek adına Irak genelinde yeni seçimlerin hiç birine katılmama yönünde yönetim kurulunda fikir birliği oluşturulduğu belirtildi.


KDP Politbüro üyesi Cafer İbrahim, "KDP ciddi bir şekilde Irak seçimlerine katılıp katılmamayı ele alıyor çünkü parti içerisinde Irak seçimlerine katılmama yönünde güçlü bir ses var" açıklamasında bulundu.

Şiilerin ılımlı lideri olarak bilinen Ammar Hekim, Erbil ziyareti sırasında, KDP’den Irak’a bir şans daha vermesini istediği öne sürülmüştü.

Irak seçimlerine katılmamak, Kürt partileriden sadece KDP’nin düşüncesi olarak görünüyor. Diğer Kürt partiler ise seçimlere katılmamak için bir nedenin olmadığını düşünüyor.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Politbüro üyesi Arez Abdullah, "Irak’tan bir parça olduğumuz sürece muhakkak seçimlere katılacağız ve katılmak zorunda olduğumuzu da düşünüyoruz. Kendi alimiz içinde kendimizi yok saymamalıyız, üstelik şu an Erbil-Bağdat ilişkilerinin düzelmesi için adımlar atılıyor" diye konuştu.