KDP defalarca PKK'ye 'HDP'yi özgür bırakın' çağrısı yapmış

Nerinaazad'dan Muazzez Bektaş'a konuşan KDP'li Ali Awni açıklamasında "Defalarca özel olarak Kandil’den HDP’nin legal siyasetçilerini özgür bırakmaları çağrısında bulundu. Onlardan siyasetçilerin siyaset yapmaları, faaliyetlerini gerçekleştirmelerine izin vermeleri, onların önlerini açmalarını istedik. Ancak onlar bizim bu önerilerimizi değerlendirmediler. Maalesef Kandil HDP’nin faaliyet yürütmesine engel oldu, Kandil’dekiler de ne yaptıklarını bilmiyorlar. Uzun zamandır dağdalar. Bilgilerini güncellemiyorlar. Gerçekte, artık yeni değiller." dedi.

Ali Awni, genç yaşlarından beri Kürdistan için cephede savaşan, aynı zamanda üniversitede Kürt edebiyatı okuyarak bu konu üzerine master yapmış bir şahsiyettir.
Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) Başkanlık Komitesi Üyesi Ali Awni gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunduğu röportajında KCK liderlerinin yanlış siyasetini eleştirerek şu örneğe yer verdi;
"1950’li yıllarda İran solu Ehwaz, Xoristan, Güney İran’da solcu eylemsellik içindeydiler. O zamanlar İran halkı son derece yoksul ve açtı. Hurma tohumunu öğüterek ekmek yapıyor ve onu yiyorlardı. İran devleti onları yenilgiye uğratınca kaçıp Çin’e sığındılar. Yaklaşık 20 yıl orada kaldılar ve tüm teorilerini halka nasıl ekmek yapacakları ve bunu nasıl geliştirecekleri üzerine yaptılar. Döndükleri zaman dünya değişmiş, hurma tohumu kalmamış, buğday unu ile ekmek yapılmaya başlanmış, bisküvit ve kek üretilmeye başlanmış. Ancak onlar beyin olarak hala Çin’de kaldıklarından İran’da halkın hala Hurma ile beslendiklerini düşünüyor, undan bihaber yaşıyorlardı.

Şimdi Kandil’deki kardeşlerimizin yaklaşımı da tamamen bu durumla paralel seyretmektedir. Bir çok insan onları isimleri, konuşmaları ve okumaları ile takip ediyor. Ancak Kurdistan halkı Cemil Bayık’tan, Duran Kalkan’dan ve orada kaybolmuş gruptan çok daha ilericidir. Onlar (KCK yönetimi) bütün dünya hakkında karar verecek yeterlilikte olduklarını düşünüyorlar. Onlara göre hala Sovyetlerin lideri Gorbaçov’dur. Gorbaçov’un, Boris Yeltsin’in, Medyedov’un gittiğini, büyük değişimlerin yaşandığını ve Sovyetler’in 16 ayrı devlete bölündüğünü bilmiyorlar.

Onlar hala halkımız için sosyalizmden bahsediyorlar. Oysa ki Kürtlerin sorunu komünizm, solculuk, proleterya değil. Kürtlerin sorunu dindarlık ta değil. Kürtlerin sorunu müslüman olma, müslüman olmama, şiilik, sünnilik, alevilik değil. Kürtlerin sorunu demokrasi sorunu da değil. Kürtlerin sorunu Kurdistan’ın coğrafik sınırlarının belirlenmesi sorunudur. Kurdistan halkının bu topraklar üzerindeki egemenliğinin tesis edilmesi sorunudur. Bağımsız Kurdistan ve devletleşme sorunudur.

PKK, hatalı siyaset anlayışıyla, avuçlarının içindeki tarihi fırsatı heba etti. Çok önceleri PKK,sadece bir çağrısıyla Diyarbakır’da, Van’da, hatta İstanbul’da her tarafta milyonlarca insanı bir meydana toplayabilir ve yürüyüşler düzenleyebilirdi. 81 vekil ile Parlamentoda temsil hakkı kazandılar ki bu sivil siyaset alanında bugüne kadar elde edilmiş en büyük kazanımdı. Ancak bu kazanım, hatalı siyaset anlayışıyla heba edildi. Parlamento üyeleri ve Eş Başkanları, belediye başkanları, PKK’nin Kuzeyli siyasetçi dostları Türk devleti tarafından tutuklanınca PKK, Batman gibi bir Kürt şehrinde 100 kişi bir araya getirip bir gösteri düzenleyemez hale geldi. Çünkü artık halk onların siyasetçi olmadıklarını öğrendi. Maalesef bunlar artık programı ve hedefi dahi olmayan bir grup haline geldiler."
Foto: Ali Awni Peşmerge ile beraber
KCK'li yöneticilerin "4 parçada Bağımsız Kürdistan devletine karşıyız, ulus devlet zamanı geçti" gibi açıklamalarına tepki göstereren Ali Awni "Biz de diyoruz ki “Siz ulus-devlet utanç kaynağıdır diyorsunuz! Şayet dediğiniz gibi ulus-devlet utanılacak bir olgu ise önce Türkler, Ruslar, İngilizler, Fransızlar, Suudiler, Çinler ulus-devletlerini fesh etsinler, ardından bizim için de ulus-devlet utanç kaynağı olsun!” dedi. 

KCK'li yöneticilerin yanı sıra "Kerkük Kürtlerin değil halklarındır, Kürdistan devleti fikrini tarihin çöp sepetine attık" diyen Hatip Dicle'ye de göndermede bulunan  KDP'li Ali Awni bunun yanı sıra şu ifadelere de yer verdi;

"Eğer bağımsızlık istemiyorsan söyler misin sen ne istiyorsun? Çöpçülük mü istiyorsun? Zaten sen Türklerin çöpçüsü durumundasın. Sen nesin? Yani bağımsızlık istemiyorsan millet sana “Eğer bağımsızlık istemiyorsan sen benim oğlumu niçin ölüme gönderiyorsun?” diye sormaz mı? Dökülen bunca kanın hesabını bu halka nasıl vereceksin?"

Ali Awni'nin günümüz siyaseti ve Kürtlerin izlemesi gerektiği yola ilişkin daha önce ZERnews'e yaptığı açıklamaları için burayı tıklayın 

Video: Ali Awni Peşmergeye ideolojik eğitim verirken: