Ads[no]

Ads[no]

7 Şubat 2017

KDP defalarca PKK'ye 'HDP'yi özgür bırakın' çağrısı yapmış

Nerinaazad'dan Muazzez Bektaş'a konuşan KDP'li Ali Awni açıklamasında "Defalarca özel olarak Kandil’den HDP’nin legal siyasetçilerini özgür bırakmaları çağrısında bulundu. Onlardan siyasetçilerin siyaset yapmaları, faaliyetlerini gerçekleştirmelerine izin vermeleri, onların önlerini açmalarını istedik. Ancak onlar bizim bu önerilerimizi değerlendirmediler. Maalesef Kandil HDP’nin faaliyet yürütmesine engel oldu, Kandil’dekiler de ne yaptıklarını bilmiyorlar. Uzun zamandır dağdalar. Bilgilerini güncellemiyorlar. Gerçekte, artık yeni değiller." dedi.

Ali Awni, genç yaşlarından beri Kürdistan için cephede savaşan, aynı zamanda üniversitede Kürt edebiyatı okuyarak bu konu üzerine master yapmış bir şahsiyettir.
Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) Başkanlık Komitesi Üyesi Ali Awni gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunduğu röportajında KCK liderlerinin yanlış siyasetini eleştirerek şu örneğe yer verdi;
"1950’li yıllarda İran solu Ehwaz, Xoristan, Güney İran’da solcu eylemsellik içindeydiler. O zamanlar İran halkı son derece yoksul ve açtı. Hurma tohumunu öğüterek ekmek yapıyor ve onu yiyorlardı. İran devleti onları yenilgiye uğratınca kaçıp Çin’e sığındılar. Yaklaşık 20 yıl orada kaldılar ve tüm teorilerini halka nasıl ekmek yapacakları ve bunu nasıl geliştirecekleri üzerine yaptılar. Döndükleri zaman dünya değişmiş, hurma tohumu kalmamış, buğday unu ile ekmek yapılmaya başlanmış, bisküvit ve kek üretilmeye başlanmış. Ancak onlar beyin olarak hala Çin’de kaldıklarından İran’da halkın hala Hurma ile beslendiklerini düşünüyor, undan bihaber yaşıyorlardı.

Şimdi Kandil’deki kardeşlerimizin yaklaşımı da tamamen bu durumla paralel seyretmektedir. Bir çok insan onları isimleri, konuşmaları ve okumaları ile takip ediyor. Ancak Kurdistan halkı Cemil Bayık’tan, Duran Kalkan’dan ve orada kaybolmuş gruptan çok daha ilericidir. Onlar (KCK yönetimi) bütün dünya hakkında karar verecek yeterlilikte olduklarını düşünüyorlar. Onlara göre hala Sovyetlerin lideri Gorbaçov’dur. Gorbaçov’un, Boris Yeltsin’in, Medyedov’un gittiğini, büyük değişimlerin yaşandığını ve Sovyetler’in 16 ayrı devlete bölündüğünü bilmiyorlar.

Onlar hala halkımız için sosyalizmden bahsediyorlar. Oysa ki Kürtlerin sorunu komünizm, solculuk, proleterya değil. Kürtlerin sorunu dindarlık ta değil. Kürtlerin sorunu müslüman olma, müslüman olmama, şiilik, sünnilik, alevilik değil. Kürtlerin sorunu demokrasi sorunu da değil. Kürtlerin sorunu Kurdistan’ın coğrafik sınırlarının belirlenmesi sorunudur. Kurdistan halkının bu topraklar üzerindeki egemenliğinin tesis edilmesi sorunudur. Bağımsız Kurdistan ve devletleşme sorunudur.

PKK, hatalı siyaset anlayışıyla, avuçlarının içindeki tarihi fırsatı heba etti. Çok önceleri PKK,sadece bir çağrısıyla Diyarbakır’da, Van’da, hatta İstanbul’da her tarafta milyonlarca insanı bir meydana toplayabilir ve yürüyüşler düzenleyebilirdi. 81 vekil ile Parlamentoda temsil hakkı kazandılar ki bu sivil siyaset alanında bugüne kadar elde edilmiş en büyük kazanımdı. Ancak bu kazanım, hatalı siyaset anlayışıyla heba edildi. Parlamento üyeleri ve Eş Başkanları, belediye başkanları, PKK’nin Kuzeyli siyasetçi dostları Türk devleti tarafından tutuklanınca PKK, Batman gibi bir Kürt şehrinde 100 kişi bir araya getirip bir gösteri düzenleyemez hale geldi. Çünkü artık halk onların siyasetçi olmadıklarını öğrendi. Maalesef bunlar artık programı ve hedefi dahi olmayan bir grup haline geldiler."
Foto: Ali Awni Peşmerge ile beraber
KCK'li yöneticilerin "4 parçada Bağımsız Kürdistan devletine karşıyız, ulus devlet zamanı geçti" gibi açıklamalarına tepki göstereren Ali Awni "Biz de diyoruz ki “Siz ulus-devlet utanç kaynağıdır diyorsunuz! Şayet dediğiniz gibi ulus-devlet utanılacak bir olgu ise önce Türkler, Ruslar, İngilizler, Fransızlar, Suudiler, Çinler ulus-devletlerini fesh etsinler, ardından bizim için de ulus-devlet utanç kaynağı olsun!” dedi. 

KCK'li yöneticilerin yanı sıra "Kerkük Kürtlerin değil halklarındır, Kürdistan devleti fikrini tarihin çöp sepetine attık" diyen Hatip Dicle'ye de göndermede bulunan  KDP'li Ali Awni bunun yanı sıra şu ifadelere de yer verdi;

"Eğer bağımsızlık istemiyorsan söyler misin sen ne istiyorsun? Çöpçülük mü istiyorsun? Zaten sen Türklerin çöpçüsü durumundasın. Sen nesin? Yani bağımsızlık istemiyorsan millet sana “Eğer bağımsızlık istemiyorsan sen benim oğlumu niçin ölüme gönderiyorsun?” diye sormaz mı? Dökülen bunca kanın hesabını bu halka nasıl vereceksin?"

Ali Awni'nin günümüz siyaseti ve Kürtlerin izlemesi gerektiği yola ilişkin daha önce ZERnews'e yaptığı açıklamaları için burayı tıklayın 

Video: Ali Awni Peşmergeye ideolojik eğitim verirken:
KDP defalarca PKK'ye 'HDP'yi özgür bırakın' çağrısı yapmış Reviewed by ZEReditor I on 7.2.17 Rating: 5 Nerinaazad 'dan Muazzez Bektaş 'a konuşan KDP 'li Ali Awni açıklamasında "Defala...

7 yorum:

 1. Sen kürdistan diyince hiç bir komşu devlet karşı çıkmıyor nedense ama sizin kurduğunuz kürdistan'da berzani ailesinin hegomanyası şeklindedir yani aile şirketi gibidir. Yine kürt halkı sizin zülmünüz altında. ama berzan ailesi ne hikmetse elit ve zengin.
  Madem her istediğiniz devlette kürdistanı kurabiliyorsanız bu kadar ölümler nedendir. birbirimizi kandırmayalım. Kdp nin tek derdi var pkk bizimle türkiye arasındaki ticaretimize engel oluyor veya bahane oluyor diye bütün derdiniz para ve yumuşaklığınızda ordan geliyor.
  Sizin ne kadar güvenilmez olduğunuz Dr. şiwanın(sait kırmızıtoprak) başına getirdiğiniz ortada. Ulan ihanetse sizin defterinizde ihanet doludur. siz önce dr.şiwan ın hesabını verin. Onu bile para ve kıskançlık için sattınız. Mertlikten ve dürüstlükten bahsedecek kişiler sizlersiniz.
  Pkk liderlerinin hangilerinin aşireti çoluk çocuğu var ama sizin var en kralı var. sizlerde dava ve ulus bilinci aslında hiç yok sözde bağımsızlıktan bahsedersiniz. Şengali bırakıp kaçan peşmergeden mi bahsedeyim, türkiyeye gelipte lokantadan kaçan peşmergeden mi bahsetsek daha nice kaçış öykünüz var.

  YanıtlaSil
 2. Kdp ne zaman seçim olsa tutturur bağımsızlıktan bahseder. Yani siyaset gereği. pkk nin bir çok hatası var ancak ihanet ve yurtseverliğinden şüphe yoktur.

  YanıtlaSil
 3. DİLŞEVİTİ...
  Eli Awniye aynen katılıyorum.İnsan köleliği ruhuna kabul ettirdimi,onbinlerce Kürt gencinin kanını çöp kutusu na atacak kadar,8 bin lise çağında çocuğu hendek diye tank top altına ve zalimlerin insafına bırakacak aşağılık tavırlar gösterir ve bunu utanmadan halk için yaptığını iddia etmeye devam eder durur.Hdp engellendi doğru ama buna karşı hangi erdemli kararlı tavrı gösterdi sıfır..Peki HDP vs.. son açıklamasında ne dedi hendek direnişine gereken desteği veremediği için,halktan özür diledi,yani bunca gencin alçakça ölüme gönderilmesine ses yok PKK den özür diler bir açıklama yaptı.. Kardeşler yazık bu millete bu gençlere biz halkımızın iyiliği için olanı destekleyip,zararına iş yapan kim olursa olsun karşı çıkmalıyız..Yani her şeyden önce özgürlüğü fikirde kazanabilirsek gerisi daha kolay olur, özgür düşünce , özgür birey ,özgür toplum ve adaletli bir devlet inşaAllah Xwedé yo ez qurban...

  YanıtlaSil
 4. Dilşeviti ye cevap;
  tamam pkk hata yaptı hendekte bunda sıkıntı yok.
  Yahu bir kezde diyin ki kdp burda hata yaptı. rüşvet,adam kayırma,yolsuzluk ne desen var. 20 yıla yakın zamandır bu milyar dolarlar nereye gitti. En azından karşı tarafta bireysel zenginleşme pek yok, aşiretleşme yok. bide akp-mhp den ne umuyorsunuz. kişisel çıkardan başka.
  bunu şuan ki müktedirler de yapıyor. çok mu fark var. işiniz gücünüz pkk yi eleştirmek, madem öyle siz ideal olun o zaman.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli kürd halkının durumunu dert edinen dost,ben hiç bir zaman KDP nin hiç bir hatasını savunmadım savunmamda,aile şirketi olmuşsa bu yanlış,ancak şuna dikkat çekmek istiyorum,kürtler birlik olmalı,barzani hataları vardır elbet ama Allahınızı seversiniz ırakın eski ve yeni şii fanatik kürt düşmanlarından daha mı kötü ,pkk sengali ıraka bağlamak istiyor.Kürtler önce aralarında dayanışma olmalı.Benim şahsi fikrim şudur Kürt halkının dili kültürü,değerleri ve haklarını hangi örgüt oluşum,aşiret savunuyorsa destek olmak,kim de zarar veriyorsa ona karşı durmak.Şimdi elimizi vicdanımıza koyalım, kürt halkının yaşamından uzak ve hayali,köhnemiş değerleri empoze mi bu günün ihtiyacı yoksa kırk milyonluk bir halkın hala dünyada tanınması ve kabul edilmesi mi ihtiyaç.İşte sayın Barzani bu gün BİR KÜRD olarak ABD,Avrupa,Afrika,Türkiye,Irak ve arap ülkeleriyle muahattap olmaktadır.Bu hayati bir konudur.yoksa kürtlüğü ve halkı bir kenara attıktan sonra meclisin %89 u(mhp chp akp) dokunulmazlığınızı kaldırdıktan sonra bile hala ortak vatan,halkların kardeşliği,cinsel tercih gibi hayali şeyleri savunmak bize fayda vermiyor..Aksine Kürt halkını zelil hale düşürüyor.Değerli kardeşim fitri ve doğal olan bir kürdün evi yanarken başkalarının daha ferah demokratik yaşamasını düşünmek değil ben nasıl evimdeki yangını söndürürüm olmalıdır.Haksızmıyım bıraye aziz u delal...Rabbim milletimizin derdiyle dertlenen tüm oluşumları hak üzere güçlendirsin,birlik ve kardeşlik nasip eylesin inşallah.Şex AHMEDE Xane 400 yüz yıl önce "Gerde hebuya mede ittifaqek..." devmına bakmanızı öneririm. saygı ve selamlarımla

   Sil
  2. EZ DILŞEVITİ

   Sil
 5. 2 yıl öncede şunu derlerdi pkk nin kuzey ırakta ne işi var. bide bakıyorsun neçirvan berzani yok mesrur berzani bunlar seriye bağlamış ailecek ülkeyi yönetecekler. Tamam emeğiniz var bunu kimse inkar etmiyor. ama nedir bu aile şirketi beşikteki çocuk bile geleceğini garantiye almış bir bu çocuk neden ilim bilim fen için çalışsın ki nasıl olsa işi garanti işte böyle bir ülke gelişemez. Nedense bu eleştirileri zaten takmıyorlar.

  YanıtlaSil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.