Ads[no]

Ads[no]

6 Şubat 2017

KCK'den "Şengal'e özerklik" açıklaması

KCK Yürütme Konseyi, Irak’ta yaşanan sorunun  ulus devletçi milliyetçilikten kaynaklandığını söyleyerek, Şengal için özerklik istedi.


Kürdistan Bölgesi'ne bağlı olan Şengal için özerklik isteyen KCK, tüm siyasi parti ve demokratik kurumların da bunu desteklemesi gerektiğini söyledi.

Yerel demokrasinin gelişmesi ve farklı kimliklerin demokratik özerkliğe kavuşması sorunları çözeceği ve Irak’ın birliğini de demokratik temelde güçlendireceği kaydedilen açıklamada, "Bu çerçevede Ezidilerin, Süryanilerin ve Türkmenlerin özerklik istemeleri de demokrasinin gereği saygıyla karşılanması ve herkes tarafından desteklenmesi gereken bir talep olmaktadır" ifadeleri kullanıldı.

Demokratik konfederal sistemin, Ortadoğu ve tüm dünyada tek alternatif çözüm modeli olduğunu ifade edilen KCK Yürütme Konseyi açıklamasında, "Önümüzdeki dönemde Ortadoğu’ya ve dünyaya dayatılan etnik ve dinsel çatışmalar demokratik ulus anlayışıyla çözüme kavuşturulurken; toplumsal sorunları ağırlaştıran küresel kapitalizme karşı da demokratik sosyalist çizgide küresel demokrasi mücadelesiyle büyük hamleler gelişecektir" denildi.

Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu’nun sorunları çözmede sadece Suriye açısından değil, tüm Ortadoğu açısından önemli bir model olduğunu ortaya koyduğu belirtilen KCK açıklamasında, "Kürtlerin, Arapların, Süryanilerin, Çeçenlerin, Ermenilerin ve Türkmenlerin Demokratik Kuzey Suriye Federasyonunda demokratik ulus çizgisini pratikleştirmeleri, Ortadoğu’da fanatik dinciliğe, mezhepçiliğe ve milliyetçiliğe en etkili mücadele yolu olduğu ortaya konulmuş, her türlü insanlık dışı zihniyetin ancak bu çizgiyle tasfiye edilebileceği vurgulanmıştır" ifadeleri kullanıldı.
KCK'den "Şengal'e özerklik" açıklaması Reviewed by ZEReditor II on 6.2.17 Rating: 5 KCK Yürütme Konseyi, Irak’ta yaşanan sorunun  ulus devletçi milliyetçilikten kaynaklandığını söyl...

5 yorum:

 1. allah aşkına siz neyin kafası yaşıyorsunuz. kürtler için bişey istiyorsanız gidin kürt topraklarını bölen ülkelerden özerklik isteyeceksiniz , kürtleri kürtlerden ayırmak da neyin nesi. sizin yaptığınız düşman devletlerin işine yaramaktan başka bir şey değildir.hele bak şunlara düşamn mısınız kürt müsünüz belli değil. sizin bu hareketlerinizi görüyorum çıldırıyorum . neden özellikle şengal konusunda bu kadar diretiyorsunuz. şengal özerk olsa kürdistanı kurmuş mu oluyorsunuz, kürt haklarını faist ıraktan almış mı oluyorsunuz. zaten şengal ıraka bağlıydı işid çıkınca peşmerge ile birlikte kurtardınız , yapmanız gereken şey şengali kürdistan hükümetine bırakıp kalan diğer kürt toprakları için savaşmak. geldiniz şengalde oturdunuz ve habire karıştırıyorsunuz oraları. amacınız da gali belirttiğiniz gibi ulus devlet fikrine yani ulus(kürt) develetine karşı olmaktır. madem ULUS DEVLET İSTEMİYORSUNUZ ULUS DEVLET OLAN(İRAK,SURİYE TÜRKİYE VE İRAN) NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE VE REJİMLERİNE NİYE BİŞEY DEMİYORSUNUZ. MESAL DEYİN İRAN VE DİĞER ÜLKELERER BÖLÜNÜP ÖZERK OLMALIDIR VE BUNUN İÇİN PARÇALANMALIDIR. DEYİN DE GÖRELİM, YOOOK DEMEZSİZNİZ. BUNU BİR VATANDAŞ OLARAK ÇOK İYİ BİLİYORUM. GALİBA SİZN ŞENGALE GELMENİZİN SEBEBİ KÜRDİSTANIN BAĞIMSIZLIĞI ENGELLEMEK VE MÜDAHALE ETMEK İÇİN YERLEŞTİNİZ EZİDİLER BAHANE. BIMRE XIYANETİN, BIMRE KOLEDARİ. KÜRTLERİN TEKRAR KÖLE OLMASINI İSTİYORSUNUZ. ÇÜNKÜ KÜRDİSTAN DİYELİM Kİ KURULMADI VE ŞENGAL ÖYLE KALDI , EĞER IRAK ŞUAN ZAYIF GÜÇLENDİĞİNDE SİZLERİ ORADAN ATMAK İÇİN HAVAYLA YERLE BİR EDECEK. ZATEN KÜRDİSTANIN HAVA SAVUNMASI YOK VE ONLARA DA MDAHALE EDECEKLER. ŞUAN SİZİ ORAYA YERLEŞTİREN VE HEŞDİ ŞABİYİ YÖNETEN VE SİZİN SÜREKLİ İRAN VE HEŞDİ ŞABİ ÇETELERİ KOMUTA EDENLER YERLEŞTİRDİLER SİZLERİ.

  YanıtlaSil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. Cehalet diyecek birsey bulamıyorum ihanetciler

  YanıtlaSil
 4. pkk kürd hareketi olduguna dair ümidimi yetirdim...
  rojeva ve basur kurdistanin birlesmemesi icin elinden gelelni yapiyor..peshmergeler sanki uzayliymis gibi kendi medyasinda kürd okuyuculara aktariyor... kürdler arasi fitne ve karisiklikdan baska bir ise yaradigi yok..cok yazik, okadar kürd genci ve ailesi bunlara güvendi destek verdi..
  yasasin kürd milleti, yasasin birlesik özgür KURDISTAN.

  YanıtlaSil
 5. Xwedé mrov şaş neke ...

  YanıtlaSil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.