Kathimerini: Yunanistan tedirgin, Ordu Türkiye'ye karşı tetikte!

Yunanistan ile Türkiye arasında yaşanan 'Kardak' gerginliği Yunan medyasında yer almaya devam ediyor.


Yunanistan ile Türkiye arasında yaşanan gerginlik, Yunan medyasında geniş yer almaya devam ediyor.

"Atina, Ege gerilimleri konusunda tetikte" diyen Kathimerini gazetesine göre, Yunan ordusu "özellikle Türk Deniz Kuvvetlerinin Ege’deki olası bir sürpriz hareketinden kaygılı" başlığıyla okurlarının karşısına çıktı. 

Kathimeriri, Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerginliği irdelediği analize, "Ankara ile Atina arasındaki bağlar hafta sonunda gergin olmaya devam etti" sözleriyle girdi.

Gazete, "Ege’de tırmanan söz savaşının ardından Yunan ordusuna tetikte ol ama serinkanlı ol talimatının verildiğini" yazdı.

"Türkiye’nin provokasyonlarında görülmemiş ani bir artış" olduğu iddiasına yer verildiği analizde "Kaynaklara göre, Yunan ordusu özellikle Türk Deniz Kuvvetlerinin Ege’de gerilimleri daha da artıracak olası bir sürpriz hareketinden kaygı duyuyor" denildikten sonra Türkiye’nin "olası hareketinin bir Türk gemisinin yeniden Kardak kayalıklarına yaklaşma girişimi yada da Ankara’nın bölgede arama ve kurtarma iddiası" şeklinde gerçekleşebileceği savunuluyor.

"Washington'daki İkdidar Boşluğu Nedeniyle..."

Kathimerini, Yunan mahkemesinin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Yunanistan’a kaçan 8 darbeci askerin Türkiye’ye iadesini reddetmesinden sonra iki ülke arasındaki karşılıklı sert açıklamalara değindi.

"Diplomatların Washington’daki bir iktidar boşluğu nedeniyle (Ege'deki) gerilimlerin daha da tırmanması durumunda tepkilerin gecikmesinden kaygılandıklarını" belirten gazete, yeni ABD Başkanı Donald Trump'ın, Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları'ndaki boşalan "kilit görevlere henüz atama yapmadığına" dikkat çekti. (Odatv)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler