İtalya'dan Uluslararası Koalisyon Güçleri'ne 'Kürdistan' resti!

İtalyan Hükümeti'nin, IŞİD ile mücadelede yalnızca Kürdistan Bölgesi'ne askeri danışman göndereceklerini, aksi takdirde uluslararası koalisyondan çekilecekleri yönünde şart koştuğu ortaya çıktı.


Kürdistan Bölgesi Hükümeti İtalya Temcilsici Rezan Kadir, İtalya'nın Kürdistan Bölgesi ile olan güçlü ilişkisini sürdürerek desteğini devam ettireceğini belirterek,
 800 İtalyan askeri danışmanın Kürdistan Bölgesi'nde bulunduğunu ve bu sayının ABD'den sonraki en büyük katılım olduğunu belirtti.

Rudaw'da yer alan habere göre; Uluslararası Koalisyon Güçleri, İtalyan Askerleri'nin Kürdistan Bölgesi yerine Irak'a gitmesini talep ettiğini kaydeden Rezan Kadir, sözlerine şöyle devam etti:

"İtalyan Hükümeti, Koalisyon Güçleri'ne askerlerini Irak'a göndermeyeceklerini yalnızca Kürdistan Bölgesi'nde bulunmalarını şart koştu. Aksi halde koalisyondan çekileceklerini bildirdiler.

İtalya Başbakanı, Başkan Barzani'ye, 'Ya Kürdistan Bölgesi'ne gelerek oradan IŞİD'e karşı savaşacağız ya da uluslararası koalisyondan çekileceğiz' sözlerini iletmemi istedi."

İtalya Hükümeti'nin söz konusu kararının güvenlikle ilgili olmadığını vurgulayan Rezan Kadir, şöyle dedi:

"Bu İtalya ile Kürdistan Bölgesi arasındaki güçlü ilişkiden kaynaklanıyor. Onlar özellikle IŞİD'in Kürdistan'a yakın olduğu dönemde ciddi bir şekilde örgüte karşı mücadele verdi."

Rezan Kadir, İtalya'nın Kürdistan Bölgesi'ne ağır silah dahil cephanelik verdiğini ve söz konusu silahlarla ilgili Peşmerge'ye eğitim verdiğini de sözlerine ekledi.

IŞİD'in Güney Kürdistan'a saldırısından birkaç gün önce Başkan Mesud Barzani'nin İtalya'nın yanı sıra, bazı Avrupa ülkelerini ziyaret ettiğini hatırlatan Rezan Kadir şunları söyledi:

" Başkan Barzani İtalya'ya yaptığı ziyareti kapsamında Papa ile görüşmüştü. Irak'ta o dönemde nelerin yaşanacağını tahmin eden Barzani, bölgenin durumu ve yaşanması muhtemel olan gelişmeler hakkında detaylı bilgi verdi. Barzani, Kürdistan Bölgesi'ne döndükten bir hafta sonra IŞİD saldırdı."

Vatikan'ın Kürdistan Bölgesi'ndeki sığınmacılara maddi olarak yardımlarının devam ettiğini de dile getiren Kadir, "Vatikan yardımların sadece Hristiyanlara verilmemesi gerektiğini vurguluyor. Oradan gelen yardımlar diğer etnik grupları da kapsıyor. Bir keresinde bir kargo uçağı göndermişlerdi. Ezidilerin daha fazla ihtiyacı vardır diye kargo uçağının direkt Şengal'de iniş yapması istemişlerdi" diye konuştu.

Kürtler ile İtalya arasındaki ilişkilerin eskilere dayandığını belirten Kürdistan Bölgesi Hükümeti İtalya Temsilcisi Kadir, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"1980'lerde İtalya'da eğitim alırken devrik diktatör Saddam Hüseyin'in baas rejimine yönelik protesto gösterisi düzenliyorduk, İtalya Başbakanı ve bakanlar gösterilere katılarak bize destek veriyorlardı."
 
İtalya Savunma Bakanı, Kürdistan Bölgesi'ne yaptığı ziyarette, IŞİD'e karşı savaşta yaralanan Peşmergeler'in Roma'daki hastanelerde tedavi edilmesi için söz vermişti.

16 yaralı Peşmerge önümüzdeki günlerde tedavi edilmek üzere İtalya'ya gönderilecek.