İsviçre’deki referandumdan 'evet' kararı çıktı; 25 bin yeni vatandaş!

İsviçre Halkı, ülkede 3. nesil göçmenlere daha kolay vatandaşlık hakkı verilmesine 'evet' dedi.


İsviçreli seçmenler, birçok farklı konu hakkında yapılan referandum için sandık başına gitti.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre konulardan biri ülkede yaşayan 25 yaş altı 3. nesil göçmenlere vatandaşlık verilmesinin kolaylaştırılması durumu idi.

Söz konusu 3. nesil grup, İsviçre'de doğmuş ya da İsviçre vatandaşı olmuş en az bir büyükanne ya da büyükbabaya sahip göçmenleri kapsıyor.

Referandumdan 'evet' oyu çıkmasıyla birlikte 8 milyon nüfuslu ülkede yaklaşık 25 bin kişinin vatandaşlık başvurularının hızlandırılmasının yolu açılmış oldu.

Söz konusu grup bazı bürokratik işlemlerden muaf tutulacağı belirtildi.

Referandumun Hayır'cılarına  Afiş Tepkisi

İsviçre Halk Partisi (SVP) bu hareketin radikal İslamcıların İsviçre vatandaşı olmasına yol açabileceği gerekçesiyle karşı çıktı.


Eleştirmenler ise SVP'yi Müslümanlara karşı bir duyguyu körüklemek istemekle suçladı. Hayırcılar'ın burka giymiş ve sadece gözleri görünen bir kadını gösteren ve üzerinde seçmenlere "kontrolsüz vatandaşlığa" karşı çıkmaları çağrısı yapan afişleri tepki çekti.

AFP'ye göre, hızlı vatandaşlık hakkı kazanacak olanların yüzde 60'ını İtalyanlar oluşturuyor. Bunu Balkan ülkeleri vatandaşları ile Türkler izliyor.

İsviçre'de vatandaşlık hakkı kazanmak zor bir süreç gerektiriyor. Ülkede yaşayan yabancıların vatandaşlık için 12 yıl bekliyor.

Öte yandan referandumdaki diğer konular; vergi hukuku ve 2026 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği için adaylık başvurusu.