İran da 'Körfez Ülkeleri' ziyaretine çıkıyor; Erdoğan'a misilleme mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Körfez Ülkeleri ziyaretinin ardından, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de Umman ve Kuveyt ziyaretine çıkıyor.


Sputnik'te yer alan haberde, İran'dan yapılan açıklamaya göre, yarın Umman'ın başkenti Maskat'a gidecek olan Cumhurbaşkanı Ruhani'nin bir sonraki durağı, Kuveyt olacak. Ruhani'nin burada, kendisini davet eden Kuveyt Emiri Sabah el Ahmet el Cabir el Sabah ile görüşmesi bekleniyor.

Geçen ay Kuveyt Dışişleri Bakanı Sabah el Halid el Sabah, Körfez ülkeleri ile İran arasında ‘diyalog temelinde' bir mesaj iletmek üzere Tahran'ı ziyaret etmişti.

Ruhani, ocak ayında yaptığı açıklamada Kuveyt'in de dahil olduğu 10 Körfez ülkesinin Suudi Arabistan ve İran arasında arabuluculuk yapmak için kendilerine teklif götürdüğünü söylemişti.

Başta Suudi Arabistan olmak üzere, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi üyesi 6 ülke yönetimi, ‘Arap ülkelerin içişlerine karışmak için mezhepçiliği kullanmak' suçlamasında bulundukları İran ile mesafeli bir dış politika seyrederken, İran ise bu suçlamaları reddediyor.

Suudi Arabistan ve Bahreyn, 2016'nın Ocak ayında İran'la tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyururken, diğer çoğu Körfez Arap ülkesi de onlara katılmıştı. Ancak Umman uzun bir süredir Körfez ülkelerinin İran'a karşı mesafe koyma politikasına direndiği biliniyor.

Kimi analistlere göre, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin bu ziyareti, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bahreyn, Suudi Arabistan ve Katar temaslarına karşı bir cevap niteliği taşıyor.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler