Ads[no]

Ads[no]

14 Şubat 2017

İran da 'Körfez Ülkeleri' ziyaretine çıkıyor; Erdoğan'a misilleme mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Körfez Ülkeleri ziyaretinin ardından, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de Umman ve Kuveyt ziyaretine çıkıyor.


Sputnik'te yer alan haberde, İran'dan yapılan açıklamaya göre, yarın Umman'ın başkenti Maskat'a gidecek olan Cumhurbaşkanı Ruhani'nin bir sonraki durağı, Kuveyt olacak. Ruhani'nin burada, kendisini davet eden Kuveyt Emiri Sabah el Ahmet el Cabir el Sabah ile görüşmesi bekleniyor.

Geçen ay Kuveyt Dışişleri Bakanı Sabah el Halid el Sabah, Körfez ülkeleri ile İran arasında ‘diyalog temelinde' bir mesaj iletmek üzere Tahran'ı ziyaret etmişti.

Ruhani, ocak ayında yaptığı açıklamada Kuveyt'in de dahil olduğu 10 Körfez ülkesinin Suudi Arabistan ve İran arasında arabuluculuk yapmak için kendilerine teklif götürdüğünü söylemişti.

Başta Suudi Arabistan olmak üzere, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi üyesi 6 ülke yönetimi, ‘Arap ülkelerin içişlerine karışmak için mezhepçiliği kullanmak' suçlamasında bulundukları İran ile mesafeli bir dış politika seyrederken, İran ise bu suçlamaları reddediyor.

Suudi Arabistan ve Bahreyn, 2016'nın Ocak ayında İran'la tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyururken, diğer çoğu Körfez Arap ülkesi de onlara katılmıştı. Ancak Umman uzun bir süredir Körfez ülkelerinin İran'a karşı mesafe koyma politikasına direndiği biliniyor.

Kimi analistlere göre, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin bu ziyareti, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bahreyn, Suudi Arabistan ve Katar temaslarına karşı bir cevap niteliği taşıyor.
İran da 'Körfez Ülkeleri' ziyaretine çıkıyor; Erdoğan'a misilleme mi? Reviewed by ZEReditor II on 14.2.17 Rating: 5 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Körfez Ülkeleri ziyaretinin ardından, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de Umman ve Kuveyt ziyaretine çıkıyor....

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.