Ads[no]

Ads[no]

8 Şubat 2017

Irak Başbakanı Abadi: Kürt Halkı'nın kendi kaderini tayin hakkı var ama...

Irak Başbakanı Haydar el Abadi, Kürdistan halkının geleceğini tayin hakkının olduğunu söyledi.


Musul Operasyonu'na ilişkin Bağdat’taki hükümet köşkünde açıklamalarda bulunan Başbakan Haydar el Abadi, Musul’da IŞİD’in büyük ölçüde güç kaybettiğini ve savunma gücünün çöktüğünü belirterek, kentin batı yakasına düzenlenecek operasyonun yakında başlayacağını söyledi.

Musul’ın batı yakasının doğu yakasına oranla daha kolay kurtarılacağını ifade eden Abadi, "Güçlerimiz de buna hazırdır. Bu aşamada zorluklarla karşılaşacağız ama askeri planlarımızı tamamlamayı sürdürüyoruz." dedi.

"Kürt Halkı'nın Kendi Geleceğini Tayin Hakkı Elbette Var Ancak..."

Bağdat’ın Kürtlerle olan ilişkisini daha iyiye çektiğini belirten Abadi, Kürt halkının kendi geleceğini tayin etme hakkının olduğunu ancak bunun henüz teorik boyutta bulunduğunu ve atılan pratik bir adımın olmadığını ileri sürdü.

Bağımsızlık konusunun siyasi olarak henüz kendilerine sunulmadığını söyleyen Irak Başbakanı Abadi sözlerini şöyle sürdürdü:

"Elbette ki halkların kendi geleceğini tayin etme hakkı var ancak bu mesele teorik boyuttadır ve rasyonel hiçbir adım yok. Herkese saygı duyan ve hizmet eden Irak’tan yanayız.

Tek ve birleşik Irak'ı güçlendirmek istiyoruz. IKBY ile sorunların çözümü için ortak çalışmalarımız sürüyor. İlk defa Peşmerge ve güvenlik güçlerimiz arasında işbirliği ve dayanışmada sıçrama yaşandı.

Hiçbir konuyu tartışmak elbette ki yasak değil ancak yasak olan tek taraflı karar almaktır. Irak, bugün birleşmeye en yakın olduğu dönemdedir. Devleti, herkesi temsil ettiği ve savunduğu yapıya yakınlaştırmayı arzuluyoruz." (K24)
Irak Başbakanı Abadi: Kürt Halkı'nın kendi kaderini tayin hakkı var ama... Reviewed by ZEReditor II on 8.2.17 Rating: 5 Irak Başbakanı Haydar el Abadi, Kürdistan halkının geleceğini tayin hakkının olduğunu söyledi. ...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.