Irak Başbakanı Abadi: Kürt Halkı'nın kendi kaderini tayin hakkı var ama...

Irak Başbakanı Haydar el Abadi, Kürdistan halkının geleceğini tayin hakkının olduğunu söyledi.


Musul Operasyonu'na ilişkin Bağdat’taki hükümet köşkünde açıklamalarda bulunan Başbakan Haydar el Abadi, Musul’da IŞİD’in büyük ölçüde güç kaybettiğini ve savunma gücünün çöktüğünü belirterek, kentin batı yakasına düzenlenecek operasyonun yakında başlayacağını söyledi.

Musul’ın batı yakasının doğu yakasına oranla daha kolay kurtarılacağını ifade eden Abadi, "Güçlerimiz de buna hazırdır. Bu aşamada zorluklarla karşılaşacağız ama askeri planlarımızı tamamlamayı sürdürüyoruz." dedi.

"Kürt Halkı'nın Kendi Geleceğini Tayin Hakkı Elbette Var Ancak..."

Bağdat’ın Kürtlerle olan ilişkisini daha iyiye çektiğini belirten Abadi, Kürt halkının kendi geleceğini tayin etme hakkının olduğunu ancak bunun henüz teorik boyutta bulunduğunu ve atılan pratik bir adımın olmadığını ileri sürdü.

Bağımsızlık konusunun siyasi olarak henüz kendilerine sunulmadığını söyleyen Irak Başbakanı Abadi sözlerini şöyle sürdürdü:

"Elbette ki halkların kendi geleceğini tayin etme hakkı var ancak bu mesele teorik boyuttadır ve rasyonel hiçbir adım yok. Herkese saygı duyan ve hizmet eden Irak’tan yanayız.

Tek ve birleşik Irak'ı güçlendirmek istiyoruz. IKBY ile sorunların çözümü için ortak çalışmalarımız sürüyor. İlk defa Peşmerge ve güvenlik güçlerimiz arasında işbirliği ve dayanışmada sıçrama yaşandı.

Hiçbir konuyu tartışmak elbette ki yasak değil ancak yasak olan tek taraflı karar almaktır. Irak, bugün birleşmeye en yakın olduğu dönemdedir. Devleti, herkesi temsil ettiği ve savunduğu yapıya yakınlaştırmayı arzuluyoruz." (K24)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler