Irak Başbakanı Abadi'den 'iç savaş' ve 'Trump' açıklaması

Irak Başbakanı Haydar Abadi, Sadr Hareketi lideri Mukteda Sadr yanlılarına ülkede 'iç savaş' çıkarmamalarına yönelik uyarıda bulunurken, ABD başkanı Donald Trump ile yaptığı telefon görüşmesine de değindi.


Irak Başbakanı Haydar Abadi, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında Sadr yanlılarının Bağdat’ta yapılan gösteriler ve yaşanan şiddet olaylarına ilişkin, "Göstericilere, ülkeyi iç savaşla ateşe vermemeye ve en önemli hedefimiz IŞİD ile mücadeleyi unutmamaya çağırıyorum" şeklinde konuştu.

Abadi, gösterileri kullanan bazı gruplar olduğunu belirterek, "Güvenlik güçlerini tedirgin etmek, kentlerin kurtarılması operasyonları için harcanan çabaları olumsuz etkiler" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump ile telefon görüşmesi yaptığını bildiren Abadi, Trump'ın IŞİD ile mücadelede Irak'a destek verdiğini vurguladığını söyledi.

Irak Başbakanı Haydar Abadi, Trump'a ABD'ye giriş yasağının Irak vatandaşlarını kapsamasının uygun olmadığını dile getirdiğini, Trump’ın ise bu meselenin yeniden ele alınacağına yönelik söz verdiğini belirtti.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler