Irak Başbakanı Abadi'den 'iç savaş' ve 'Trump' açıklaması

Irak Başbakanı Haydar Abadi, Sadr Hareketi lideri Mukteda Sadr yanlılarına ülkede 'iç savaş' çıkarmamalarına yönelik uyarıda bulunurken, ABD başkanı Donald Trump ile yaptığı telefon görüşmesine de değindi.


Irak Başbakanı Haydar Abadi, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında Sadr yanlılarının Bağdat’ta yapılan gösteriler ve yaşanan şiddet olaylarına ilişkin, "Göstericilere, ülkeyi iç savaşla ateşe vermemeye ve en önemli hedefimiz IŞİD ile mücadeleyi unutmamaya çağırıyorum" şeklinde konuştu.

Abadi, gösterileri kullanan bazı gruplar olduğunu belirterek, "Güvenlik güçlerini tedirgin etmek, kentlerin kurtarılması operasyonları için harcanan çabaları olumsuz etkiler" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump ile telefon görüşmesi yaptığını bildiren Abadi, Trump'ın IŞİD ile mücadelede Irak'a destek verdiğini vurguladığını söyledi.

Irak Başbakanı Haydar Abadi, Trump'a ABD'ye giriş yasağının Irak vatandaşlarını kapsamasının uygun olmadığını dile getirdiğini, Trump’ın ise bu meselenin yeniden ele alınacağına yönelik söz verdiğini belirtti.