HDP'li vekil Ziya Pir: 'Hayır' çıkarsa AKP masaya oturacak

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, sandıktan "Hayır" çıkması halinde AK Parti’nin masaya gelmek zorunda kalacağını belirterek "masayı artık istedikleri gibi deviremeyecekler" dedi.


HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, sandıktan "Hayır" çıkması halinde AK Parti'nin masaya gelmek zorunda kalacağını belirterek "masayı artık istedikleri gibi deviremeyecekler" dedi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır kongresinde konuşan Pir, ülkenin OHAL ve KHK'lerle bir şirket gibi yönetildiğini söyledi.

Anayasa taslağının referandumda geçmesi halinde yönetim şeklinin kurumsallaşacağını kaydeden Ziya Pir, "Bir kişi gücü eline aldığı zaman bütün güçleri elinde toplamak ister" şeklinde konuştu.

"Taslakta Kürtler Yok"

Hazırlanan anayasa taslağında Kürtlerin olmadığının vurgulayan Ziya Pir, neden "Hayır" dediklerini şöyle sıraladı:

"Şuan Kürdistan’ın başkentindeyiz ancak milliyetçi cephenin hazırladığı taslakta Kürtler yok, Kürtler öz benlikleri Türkiye Cumhuriyeti'nde hiçbir zaman olmadılar. Neden 'Hayır' diyoruz, biz demokratız demokratik bir sistem istiyoruz. Biz 'Hayır' dersek AKP dizginlenecek.

Eğer 'Hayır' dersek başkanlık sistemi rafa kalkacak ve artık önümüze konulamayacaktır. Eğer 'Hayır' dersek masaya gelmek zorundalar ve masayı artık istedikleri gibi deviremeyecekler."