Hasan Cemal'e hapis cezası verildi!

Gazeteci Yazar Hasan Cemal hakkında 'terör propagandası yapmak' iddiasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.


Gazeteci Yazar Hasan Cemal, "Terör propagandası yapmak" suçlamasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmaya Gazeteci Hasan Cemal ve avukatları katıldı. Mahkeme başkanı, kararını açıklayacağını bildirmesi üzerine Hasan Cemal'den son savunmasını yapmasını istedi.

Cemal, "47 yıllık gazeteciyim. Bugüne kadar yazdığım yazı ve kitaplardan dolayı ilk kez bu şekilde suçlanıyorum. Hiçbir zaman terörü savunmadım. Terörün propagandasına alet olmadım. Her zaman barışı savundum. Gazetecilik suç değildir. Gazeteciliğin suç olduğu toplumda hukuk, özgürlük ve demokrasi yoktur" açıklamasında bulundu.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Hasan Cemal'in "Suçu ve suçluyu övmek" suçundan beraatine karar verirken, "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Ceza ertelendi.

Ayrıca Özgür Gündem Gazetesi'nde nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği yaptığı sırada "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan da aynı mahkemede hakim karşısına çıkan Hasan Cemal'in, savcı mütalaasında 8 yıla kadar hapsini istendiği biliniyor.