Ads[no]

Ads[no]

1 Şubat 2017

Figen Yüksekdağ: YPG ile pazarlık yapan Erdoğan ve Davutoğlu da benimle yargılansın

Kandıra F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Urfa'da yargılandığı davanın duruşmasında SEGBİS aracılığıyla ifade verdi.


HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, hükümetin YPG ile pazarlık yaptığını belirterek, kendisiyle birlikte dönemin Başbakanı Davutoğlu, müsteşarlar ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da yargılanması gerektiğini söyledi.

Tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, 20 Temmuz 2015 tarihinde YPG'nin Kobani'deki kontrolü ele geçirmesinin 3'üncü yıldönümü nedeniyle Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde düzenlenen kutlamalara katılmıştı.

Figen Yüksekdağ, burada yaptığı konuşmada, "Biz sırtımızı Rojava'ya, Kobani'ye, IŞİD vahşetine karşı direnen halklara, insanlık mücadelesi yürüten YPG-YPJ'ye dayıyoruz. Bunu söylemekte hiçbir sakınca görmüyoruz. Bakın sırtımızı kime dayadığımızı çok net söylüyoruz ve bundan sonrada sırtımızı buraya dayamaya devam edeceğiz" dedi.

Bu konuşma üzerine Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Yüksekdağ hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında, Yüksekdağ hakkında, "Terör örgütü propagandası yapmak ve silahlı terör örgütüne üye olmak" iddiasıyla 15 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

5'inci Ağır Ceza Mahkemesinde davanın bugün yapılan HDP Gaziantep milletvekili Mahmut Toğrul'un da takip ettiği duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katılarak ifade veren Yüksekdağ, kendisiyle birlikte dönemin Başbakanı Davutoğlu, müsteşarlar ve Cumhurbaşkanının da yargılanması gerektiğini söyledi.

"Erdoğan Ve Davutoğlu Da Yargılanmalı"

Söylediği sözleri savunduğunu ve doğruluğunu düşündüğünü kaydeden Yüksekdağ, o dönem hükümetin YPG ve PYD ile pazarlık ve anlaşmalar yaptığını öne sürerek şöyle dedi:

"Süleyman Şah Türbesi saldırı tehlikesiyle karşı karşıyaydı. Bizde HDP olarak devreye girdik. PYD ve YPG Süleyman Şah Türbesi’nin alınıp Eşme'ye getirilmesinde rol oynadı.

Bizler o dönemde buna 'Eşme ruhu' dedik. Aradan ne kadar zaman geçti. O dönemde PYD'ye 'terör' demiyorlardı. O zamana kadar YPG'ye 'terörist' demiyorlardı. PYD ve hükümet arasında pazarlıklar yapıldı.

‘Terör örgütü’ dedikleri siyasi gücün başkanı Salih Müslim İstanbul'da ağırlandı. Bu durumda benim yaptığım konuşma ne ki? 'Terör örgütü' lideri ile görüşüldü. İstanbul'da ona protokol uygulandı. 19-20 Temmuz'da ben o konuşmayı yaptığımda ne olmuştu?

7 Haziran'da HDP seçimlerde başarı elde etmişti. Bundan dolayı bizi terörize etmek istediler. Benin hakkımda bu iddianameyi hazırlayan savcı bu suçun yüz mislini konuşan kişilere de hazırlayacak mı?

Eğer bu suçtan yargılanıyorsam dönemin Başbakanı Davutoğlu, müsteşarlar ve Cumhurbaşkanı ile birlikte yargılanmam lazım. Burada iktidarın tutarsızlığı vardır. Burada alınacak en doğru karar beraattır."
Figen Yüksekdağ: YPG ile pazarlık yapan Erdoğan ve Davutoğlu da benimle yargılansın Reviewed by ZEReditor II on 1.2.17 Rating: 5 Kandıra F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Urfa'da yargılandığı davanın duruşması...

10 yorum:

 1. Sevip sevmemek önemli değil ama doğru demiş. Suç sa diğerine suç. Ya da ikisi de suç değil. Bir seçim olmasi gerek.

  YanıtlaSil
 2. Geçmişten not1 Şubat 2017 19:20

  Kanimca Kürtlere kucak açacak geniş bir parti lazım. Ve tutarlı başkalarına bağlanma yan hakikat peşinde ve Türk siyasetine oyunlarına da boyun eğmeyecek bir parti. Artık sonu nereye giderse hep beraber gitmek. Siyaset ise siyaset baktılar ki siyaset kabil görmüyor o zaman başka yol. Hep beraber. Ama öncelik güzellik.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sabırsızlıkla bekliyoruz o günü birgece ansızın gelicez gözünü actında eşek cehenmide boylucan

   Sil
  2. Sabırsızlıkla bekliyoruz o günü birgece ansızın gelicez gözünü actında eşek cehenmide boylucan

   Sil
  3. Geçmişten not1 Şubat 2017 22:27

   Yorum kopuk olmus biraz. Ama zannimca destekler nitelikte bir yorum.

   Sil
 3. Güçlü bir kürt partisi lazım ya da birleşmek lazım. Mazlum Kürt halkı için. Bu şekil yürümez. Yavaş sindiriliyoruz. Tek tek. Kendilerine zaman kazanmak için Hersefer inde halkımız ağzına bir kaşık bal sokup sustururlar. Bu zaman zarfında azar azar sindirirler. Evimize aklımıza çocuklarımızın zihninde girer bizi bize düşman ettirirler.
  Allah üzerimize oynanan oyun ve planları bozsun ve bize hakikat yolunda yol göstersin. Amin

  YanıtlaSil
 4. Evet sayin yüksekdağın açıklamaları çok doğru ilk başta.. ypg ye terör demiyorlardı kanıt olarakda sayin salih müslümün ankaraya gelişide herkes hatırliyor
  Ypg den yardım istiyerek süleymanşhın mezarınıda nakıl eteğe kadarda birşey yoktu
  Ama velakin nezaman ypg bunları kurduğu terör örgötü işidi zayıf etiği zaman bunlar kudurtular top yekün seferberlik ilan edip dünyanın nersinde kürdler varsa var gücüyle saldırmaya başladılar

  YanıtlaSil
 5. Hangi yargi yargilayacak feto Deyip tüm
  yargiyi deyistirdi
  Kendi fetosunu kurdu akp

  YanıtlaSil
 6. sosyalistleri tatmin edeceğiz diye tüm üst kadrolara yerleştirdik. onlar Kürt halkının çıkarlarını düşünmüyorlar. onlar dindarlara engel olmak için Kürt halkını kullanıyorlar.

  YanıtlaSil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.