Ads[no]

Ads[no]

12 Şubat 2017

Ezidi Parlamenter: PKK "Şii hilali" için çalışıyor!

Kürdistan Parlamentosu Ezidi Kürt parlamenteri Şeyh Şamo Şeyho Namo, İran'ı ve Tahran'a ziyarette bulunan Ezidileri eleştirdiği konuşmasında PKK’nin de Şii hilalin tamamlanması için çalıştığını savundu.


Laleş Kültür ve Sosyal Merkezi dün Duhok’ta "Ezidiler ve Kürdistan’ın devlet olma projesi" adıyla düzenlenen buluşmada, Ezidilerin Kürdistan Devleti hakkındaki düşünceleri ile bu devlet içerisindeki konum ve gelecekleri konuşuldu.

Buluşmada bir konuşma yapan Parlamenter Şeyh Şamo Şeyho Namo, Necef ve Tahran’ı ziyaret eden Ezidileri eleştirdi:

"O İran ki Sünnilere ait tek camiyi bile kapattı, Ezidilere haklarını vermesini nasıl beklersiniz?"

Namo, "IŞİD’in sonu yaklaşsa da halen Ezidilerin iç meselelerine karışıldığını hissediyoruz. Eğer IŞİD halifelik sınırını tamamlamaya çalıştıysa bugün PKK Şii hilalinin tamamlanması için çalışıyor" ifadesini kullandı.

Toplantıya katılan Duhok Valisi Ferhad Etruşi ise, Şengal’de 617 Peşmerge'nin şehit olduğunu ve şehit Peşmergeler'in yüzde 95’inin müslüman olduğunun altını çizerek, "Bunu minnet olsun diye söylemiyorum, aksine Ezidileri korumak hepimizin boynunun borcudur demek istiyorum" açıklamasında bulundu.

İsim vermeden PKK’yi de eleştiren Duhok Valisi şöyle konuştu:

"Siyasi bir taraf var ki kendisini Şengal’in sahibi sanıyor. Ancak Şengal’i kurtarma operasyonu başladığında kendilerini operasyona dahil edip Şengal’de kendi bayraklarını diktiler."

Ezidilerden özür dileyerek sözlerine devam eden Etruşi, "Ne yazık ki Ezidilerdeki ayrışma ve kopukluk başka hiçbir millete yok" ifadesini kullandı.

Vali Etruşi, Duhok’ta Ezidiler için kurulan 16 kamp bulunduğunu ancak sığınmacı Ezidilerin sadece yüzde 40’ının kamplarda kaldığını, geri kalanının kamp dışında örgütler tarafından destek alarak yaşamlarını sürdürdüklerini belirtti. (Rudaw)

Şii Hilali Ne Demek?

Şii Hilali, İran-Irak arasındaki Kasr-i Şirin'den (sınır kapısı) başlayıp, Irak, Suriye ve Lübnan'a kadar uzanan karayolu bağlantısını kontrol altına alma çabası olarak biliniyor.

Ezidi Parlamenter: PKK "Şii hilali" için çalışıyor! Reviewed by ZEReditor II on 12.2.17 Rating: 5 Kürdistan Parlamentosu Ezidi Kürt parlamenteri Şeyh Şamo Şeyho Namo, İran'ı ve Tahran'a z...

4 yorum:

 1. Şii hilali değil o Kürdistan coğrafyasının okyanus üzerinden dünyaya açılan kapısı,, Daha ne kadar TC nin iti olarak kalmayı düşünüyormuş kendisi

  YanıtlaSil
 2. Siz önce beşikayi işgal eden kürdlerin en büyük düşmanı olan pontosun askerlerini çıkartınız

  YanıtlaSil
 3. Arap yada sünni dolunayından ne hayır gördük. Zayıf bir şii hilali kürtler için daha hayırlıdır

  YanıtlaSil
 4. 700 yıl türklerle türklerin 3 hilaliye beramber savaştık beramber destanlar yazdık birlikte çanakaleyi kurtardık kurtuluş mücadeleyi verdikte ne oldu ensonunda tüm kürdleri sürgün edip hapishanelere atıp yurdlarından edip en sonunda neredeyse her kürdün evine bir bekçi kuyup ya türk olacan yads türke köle olacan diye bir tasarı kanun.çıkartacak

  YanıtlaSil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.