Ezidi Parlamenter: PKK "Şii hilali" için çalışıyor!

Kürdistan Parlamentosu Ezidi Kürt parlamenteri Şeyh Şamo Şeyho Namo, İran'ı ve Tahran'a ziyarette bulunan Ezidileri eleştirdiği konuşmasında PKK’nin de Şii hilalin tamamlanması için çalıştığını savundu.


Laleş Kültür ve Sosyal Merkezi dün Duhok’ta "Ezidiler ve Kürdistan’ın devlet olma projesi" adıyla düzenlenen buluşmada, Ezidilerin Kürdistan Devleti hakkındaki düşünceleri ile bu devlet içerisindeki konum ve gelecekleri konuşuldu.

Buluşmada bir konuşma yapan Parlamenter Şeyh Şamo Şeyho Namo, Necef ve Tahran’ı ziyaret eden Ezidileri eleştirdi:

"O İran ki Sünnilere ait tek camiyi bile kapattı, Ezidilere haklarını vermesini nasıl beklersiniz?"

Namo, "IŞİD’in sonu yaklaşsa da halen Ezidilerin iç meselelerine karışıldığını hissediyoruz. Eğer IŞİD halifelik sınırını tamamlamaya çalıştıysa bugün PKK Şii hilalinin tamamlanması için çalışıyor" ifadesini kullandı.

Toplantıya katılan Duhok Valisi Ferhad Etruşi ise, Şengal’de 617 Peşmerge'nin şehit olduğunu ve şehit Peşmergeler'in yüzde 95’inin müslüman olduğunun altını çizerek, "Bunu minnet olsun diye söylemiyorum, aksine Ezidileri korumak hepimizin boynunun borcudur demek istiyorum" açıklamasında bulundu.

İsim vermeden PKK’yi de eleştiren Duhok Valisi şöyle konuştu:

"Siyasi bir taraf var ki kendisini Şengal’in sahibi sanıyor. Ancak Şengal’i kurtarma operasyonu başladığında kendilerini operasyona dahil edip Şengal’de kendi bayraklarını diktiler."

Ezidilerden özür dileyerek sözlerine devam eden Etruşi, "Ne yazık ki Ezidilerdeki ayrışma ve kopukluk başka hiçbir millete yok" ifadesini kullandı.

Vali Etruşi, Duhok’ta Ezidiler için kurulan 16 kamp bulunduğunu ancak sığınmacı Ezidilerin sadece yüzde 40’ının kamplarda kaldığını, geri kalanının kamp dışında örgütler tarafından destek alarak yaşamlarını sürdürdüklerini belirtti. (Rudaw)

Şii Hilali Ne Demek?

Şii Hilali, İran-Irak arasındaki Kasr-i Şirin'den (sınır kapısı) başlayıp, Irak, Suriye ve Lübnan'a kadar uzanan karayolu bağlantısını kontrol altına alma çabası olarak biliniyor.

ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler