Erdoğan ve Merkel'den ortak açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel görüşme sonrası ortak açıklamasında bulundu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Başbakanı Merkel, 2.5 saat süren görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

Ortak basın açıklamasından bazı satır başları şöyle:

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Siyasi ilişkilerde, gerek AB süreci olsun gerekse NATO'yla ilgili konuları görüşme imkanımız oldu. Ege'deki gelişmeleri değerlendirme fırsatımız oldu. Bölgesel olarak ağırlıklı oalrak Suriye-Irak konusunu ele aldık. Suriye'de ne gibi adımlar atabiliriz bunları konuştuk. Mülteci sorununu ele alma imkanımız oldu. Terörle mücadelede birlikte neler yapabiliriz bunları da yine konuşma imkanımız oldu.

Özellikle bu konudaki kararlılığımız Türkiye olarak bellidir. Bundan taviz vermemiz mümkün değil. Uluslararası terörizmle mücadele sadece bir ülkenin halledebileceği bir şey değil. Şu anda Almanya üç milyona yakın soydaşımızın yaşadığı bir ülke.

Bizim dayanışmamız çok büyük önem arz ediyor. Bölgedeki terörizme iki NATO ülkesi olarak koalisyon güçler içindeki Almanya'nın bizlerle dayanışması büyük önem arz ediyor. Gerek buralarda gerek Ukrayna'da bundan sonraki süreçte de devam ettirmemizin gereğine inanıyorum.


Almanya Başbakanı Merkel: Çok yoğun ve detaylı görüşmelerimiz oldu. Bu benim darbe teşebbüsünden sornaki ilk ziyaretim. Bu olayı da ele aldık ve terörle mücadele konusunun çok önemli olduğunu ve teşebbüse neden olanların cezalandırılması gerektiğini aynı zamanda suçun bireysel olarak tespit edilmesi gerektiğini ifade ettim.  

Referandum

Almanya Başbakanı Merkel: Bu kadar derin siyasi bir dönüşüm sırasında yoğun çaba sarfedilmeli. Referandum sırasında AGİT temsilcilerinin hazır bulunmasının iyi olacağını söyledim. Türk halkının savunduğu demokratik ilkelerin sağlanması gerektiği yeni siyasi sistemde de önemli olduğunu söyledim. Muhalefet her demokrasi için önemli.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bir defa muhalefetin güçler ayrılığı ile ilgili ileri sürdüğü tezin şu anda yapılan sistemle en ufak bir hakikat payı yok. Yasam organı yine var, yürütme yine var, yargı yine var. Burada güçler ayrılığı konusunda bunların yok edilmesi yok. 

Gülen Cemaati 

Merkel: Biz terörle mücadele konusunda Türkiye'nin beklediği gibi kararlıyız. Ancak bizim harekete geçmemiz için kanıtlar gerekiyor. Çıkan bir kaç karar var. Mahkemelerin sonucuna tabi ki de saygı duymalıyız.

Erdoğan: Burada bir şeyi vurgulamam lazım. İslamist terör ifadesi kullanılamaz bu doğru değildir. İslam ve terör bir araya gelemez. 
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler