ENKS'nin PYD ile ortalık kurma şartı!

ENKS (Suriye Kürt Ulusal Konseyi) üyesi Kürdistan Rojava Peşmergeleri'nin PYD ile bir şartla ortaklık kurabileceklerini söyledi.


KDP-S'nin (Kurdistan Demokrat Parti - Suriye) başkanlık üyesi  ve ENKS'li yetkili Nuri Birimo KDP.info'ya yaptığı konuşmada, "Roj Peşmergeleri'nin Batı Kürdistan’a dönerek orada Kürt topraklarını koruyacaklarını, ancak bu dönüşün sadece uluslararası bir anlaşma çerçevesinde gerçekleşebileceğini" söyledi.

Nuri Birimo, açıklamasında "Peşmerge’nin Batı Kürdistan’da Suriyeli veya Batı Kürdistanlı hiçbir askeri gücün altında bulunmayacağını ve bu güçlerden hiç birinden emir almayacağını" vurguladı.

Birimo ayrıca Demokrat Birlik Partisi’nin (PYD) Peşmerge’nin kendilerine katılması konusundaki sözleri ile ilgili şöyle konuştu: "Biz sadece bir şartla PYD ile ortak olabiliriz. O da Peşmerge’nin onların güçlerinin bir parçası olmaması. Çünkü bizler Peşmergeyiz ve PYD’nin üyesi değiliz ki bir gün bizim güçlerimize de Arapça bir isim takmasınlar. Peşmerge bir ünvana sahiptir ve bunların dışında hiçbir ismi kabul etmez."

Birimo, "Roj askerlerinin son derece modern bir askeri eğitim aldıklarını ve bu nedenle Kürdistan’ın topraklarını savunmaya hazır olduklarını dile getirdi ve bugüne kadar IŞİD karşıtı savaşta başarıyla mücadele ettiklerini ve Kürdistan’ın kutsal topraklarını savunmak için 45 şehit verdiklerini" vurguladı.  
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler