ENKS'den 'PYD ve Güvenli Bölge' açıklaması

ENKS Başkanı İbrahim Biro, Suriye’de birkaç güvenli bölge oluşturulacağını ve bu bölgelerden birinin kontrolünün Kürtlere verileceğini belirterek “Kürtlere verilen güvenli bölgede PYD’nin diktatörlüğünü kabul etmeyiz” dedi.


kdp.info’ya konuşan ENKS (Suriye Ulusal Kürt Konseyi) Başkanı İbrahim Biro, edindikleri bilgiler ve öngörüleri çerçevesinde ABD ve ona yakın ülkelerin, Suriye’de birkaç güvenli bölge kuracağını ve bu bölgelerden birinin Kürt topraklarında olacağını belirtti.

ABD’nin henüz nasıl bir projeye sahip olduğunu bilmedikleri için güvenli bölgelerin nereleri kapsayacağını kestiremediklerini söyleyen ENKS lideri İbrahim Biro, söz konusu bölgelerde rejim uçaklarının uçamayacağını ve çatışmaların son bulacağını sözlerine ekledi.

Kürtler dahil Suriye vatandaşlarının büyük kısmının çevre ülkelere ve Avrupa’ya göç ettiğini belirten İbrahim Biro, güvenli bölgelerin, dışarıya göç etmiş Suriye halkının, ülkesine geri gönderilmesi amacıyla kurulduğunu söyledi.

PYD’nin Bastırması Kabul Edilemez

Güvenli bölgelerin kurulmasının uluslararası bir karara bağlanması gerektiğini vurgulayan İbrahim Biro, şunları kaydetti:

"Suriye’de çok sayıda silahlı grup var ve bunların çoğu meşru değil. Eğer Kürtler için bir güvenli bölge kurulursa burada PYD’nin bastırmaları kabul edilemez. Hiçbir taraf da bunu kabul etmez.

Rusya, PYD’yi destekliyordu ancak yavaş yavaş bu desteğini geri çekmeye başladı. Türkiye de buna itiraz ediyor. Bizim kanaatimize göre de PYD gelecekte dostsuz kalacak. Zaten diktatör bir gücün, Rojava’da kendini zorla tutundurması mümkün değil."