ENKS Astana'ya katılmıyor!

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Başkanı İbrahim Bıro, Astana'da yapılacak Suriye görüşmelerinde sadece askeri konuların ele alınacağı  gerekçesiyle görüşmelere katılmayacaklarını belirtti.


Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Başkanı İbrahim Bıro, Astana'da yapılacak olan Suriye görüşmelerine katılmayacaklarını duyurdu.

Astana'daki Suriye görüşmelerinin bu seferki ana gündem maddesinin askeri konular olduğunu belirten Bıro, "Toplantı'ya askeri bir heyet iştirak edecek. Siyasi bir mesele ele alınmayacağından dolayı görüşmeye katılmıyoruz." dedi.

İbrahim Bıro, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, "ENKS, Astana'da 15 Şubat'ta yapılması planlanan ancak bir gün ertelenen görüşmeye katılmayacak." ifadesini kullandı.

Kazakistan, Suriye'de ateşkesin sağlanması için Astanada 15 Şubat’ta yapılması planlanan görüşmelerin bir gün ertelendiğini açıkladı.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Astana'daki Suriye görüşmelerinin 16 Şubat'a ertelendiği belirtilirken nedenine ilişkin bilgi verilmedi.

Bakanlık, daha önce görüşmelerin ikinci turunun Suriye, Türkiye, Rusya ve İran’ın katılımıyla 15-16 Şubatta Astana’da yapılacağını duyurmuştu.