El Bab'ta son durum; Rejim Güçleri 3 km güneyde, TSK ve ÖSO kente batıdan saldırıyor!

El Bab'a yönelik TSK ve ÖSO'nun Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında, yürüttüğü operasyonlarda kent merkezine batıdan giriş yaptığı öne sürüldü. Öte yandan Suriye Ordusu'na bağlı güçler de El Bab'a güneyden sadece 3 km uzaklıkta.


Uzun süredir El Bab'a yönelik operasyonlar düzenleyen TSK ve ÖSO'nun gece saatlerinde, kent merkezinin batısında bulunan stratejik öneme sahip Şeyh Akil Tepesi'ni ve El Bab Hastanesi'ni IŞİD'ten aldığı belirtildi.

Öte yandan TSK ve ÖSO'nun El Bab bölgesindeki operasyonlarının güneye inmesini engellemek amacıyla Suriye Ordusu'na bağlı güçlerin yürüttüğü ilerleyiş de sürüyor.

El Bab'a güneyden ilerleyen Rejim Güçleri'nin, kent merkezine 3 km uzaklıkta bulunan Berat El-Bab köyünü IŞİD'den aldığı belirtildi.

Al Masdar'da yer alan habere göre; Aran beldesinin kuzeyinde bulunan Berat El-Bab'ı kontrol altına alan Suriye Ordusu güçleri, El Bab'ın 3 kilometre güneyine ulaştı.

El Bab ve Suriye ordusu arasında yalnızca Ebu Teltal ve Tadif köylerinin kaldığı belirtildi.


Suriye Ordusu'nun El Bab'a girip girmeyeceği bilinmezken, ordunun El Bab'ı TSK ve TSK destekli ÖSO güçlerine bırakarak güçlerini Deyr Hafer'e kaydırmasının da ihtimal dahilinde olduğu söyleniyor. (Syrian Civil War Map)