"El Bab en az 2-3 ay sürer; Trump 'güvenli bölge'yi YPG ile oluşturursa..."

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, ABD Başkanı Donald Trump'ın bahsettiği 'Güvenli Bölge'nin YPG ile Afrin ve Kobane'de yapması ihtimali durumunda büyük bir krizin olacağını belirttiği bugünkü yazısında önemli konulara değindi.


Hürriyet yazarı Selvi, Erdoğan'ın Suriye'den hemen çekilmeyi düşünmediğini ve Menbic ile Rakka'ya ilişkin yeni stratejiler üzerinde durduğunu belirttiği yazısında, "Zaten El Bab operasyonu bugün tamamlansa dahi oradan çıkmamızın en az 2-3 ay alacağı söyleniyor. Çünkü Türkiye sadece bu şehirleri DAEŞ’ten temizlemiyor, Cerablus’ta olduğu gibi yerli halkın huzur içinde topraklarına dönebileceği, ‘güvenli şehirler’ kuruyor." diye yazdı.

Selvi ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ABD Başkanı Trump’a iki net öneride bulunduğunu şöyle belirtti:

"1 - Rakka operasyonunu birlikte yapalım.

2 - Terörden arındırılmış güvenli bölge kuralım.

Türkiye, ABD’nin yüzde 90’ını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri ile Rakka operasyonunu yapmasına karşı çıkıyor. Amerika’ya, Rakka operasyonunu birlikte yapmak için bir plan sunuldu. Buna göre 8-10 bin kişilik ÖSO birlikleri ile SDG’nin içindeki yerli Arap unsurlardan oluşacak bir güç. Türk ve Amerikan özel birliklerinin koordinasyonunda Rakka operasyonunun yapılması öneriliyor. Rakka operasyonunda şimdiye kadar ibre YPG’den yanaydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu eğilimi tersine çevirmeye çalışıyor. ABD’den gelen sinyaller, Başkan Trump’ın Türkiye’nin önerisini üzerinde çalışmaya değer bulduğu yönünde."

Son olarak 'güvenli bölge' konusunun kiminle yapılacağına değinen Abdulkadir Selvi, yazısını şöyle sürdürdü:

"Güvenli bölgeyle ilgili bir de kaygımız var. Yazmam lazım; Trump, güvenli bölge fikrini destekliyor. Ama kritik nokta ABD bunu kimle yapacak? Bizimle yaparsa sorun yok. Ama PYD-YPG ile yapar, Kobani ve Afrin’i güvenli bölge ilan ederlerse, büyük bir kriz demektir. Hem de ne büyük!"

ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler