Ads[no]

Ads[no]

8 Şubat 2017

Demirtaş'ın ilk duruşma tarihi belli oldu; Tahliye olabilir!

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a 15 konuşması ile ilgili 'terör örgütü propagandası' suçlaması yöneltildiği ve ilk duruşmanın 28 Nisan'da görüleceği belirtildi.


HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında tutuklu bulunduğu soruşturmada Diyarbakır Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede 37 yıl 10 aydan 276.5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Demirtaş hakkında istenilen cezaların büyük bölümü yaptığı açıklamalarla ilgili oldu.

Cumhuriyet'ten Kemal Göktaş'ın haberine göre, başsavcılık, Demirtaş'ın 15 konuşması ile ilgili "terör örgütünün propagandasını yapmak" suçlaması yöneltti.

Savcılığın örgüt propagandası olarak gördüğü ifadeler arasında Demirtaş'ın HDP programında olan "demokratik özerkliği" savunması, Türkiye'nin PYD ile birlikte hareket etmesi gerektiği, Başbakan'a TV'de başkanlık ve özerklik konularını tartışmaya çağırması ve "Kürdistan" ifadesini kullanması da yer aldı.

Savcılık, ayrıca Demirtaş'ın çözüm süreci kapsamında gittiği Kandil'de PKK yöneticileri ile çektirdiği fotoğrafı da suç olarak gördü.

Demirtaş hakkında ''Suçu ve suçluyu övmek, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme, halkı kanunlara uymamaya tahrik etme, kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme ve katılma, suç işlemeye alenen tahrik etme, halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtmak, toplantı ve yürüyüşün zorla dağıtılması" suçlarından da cezalandırılması istendi.

Demirtaş'ın PKK yöneticisi olması suçlamasının dayanağını ise "Demokratik Toplum Kongresi'ndeki yönetici sıfatıyla eylem ve işlemleri" gösterildi.

İddianamede DTK'nin Abdullah Öcalan'ın söylemlerinde çözüm paradigmasının üçüncü ayağı olarak nitelendirildiği ve KCK'nin alt kolu olduğu ileri sürüldü.

Demirtaş hakkında 6-7-8 Ekim Kobani eylemleri nedeniyle "olayları kışkırttığı" iddiasıyla yapılan soruşturmadan ise "suç işlemeye tahrik ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" suçlamasıyla 3-5 yıl arası hapis cezası istendi.

İlk Duruşma Nisan'da

Demirtaş bu iddianamenin hazırlandığı davada tutuklu bulunuyor. Bir süre önce davaya bakacak olan Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi, HDP'li İdris Baluken'i AYM'nin Mustafa Balbay kararına dayanarak tahliye etmişti.

AYM'nin söz konusu kararında "kaçacağı yönünde somut şüphe bulunmayan milletvekilinin tutuklu yargılanmasının seçilme hakkını ve seçmenin de seçme hakkını ihlal edeceği" değerlendirmesi nedeniyle ilk duruşmada Demirtaş'ın da tahliye edilmesi bekleniyordu.

Ancak mahkeme 2 Şubat'ta kabul ettiği iddianameyle açılan davada ilk duruşmayı 28 Nisan'a attı.
Demirtaş'ın ilk duruşma tarihi belli oldu; Tahliye olabilir! Reviewed by ZEReditor II on 8.2.17 Rating: 5 HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a 15 konuşması ile ilgili 'terör örgütü propagan...

3 yorum:

 1. Allah cc zalimleri asla sevmez
  Zülüm edenkerin boynularını kıracak inşaallah her kim kürd halklara zülüm ederse allahın gazabı onların ve onları destekliyenlerin östünden inmesin taki takii kürd halkı tüm haklarına kavuşana kadar
  Şimdi bazı şeytanlar derlerki olan kürdün ne hakı varki derler eğer zere kadar imanı olan varsa
  Bütün hakikatları görür artık decalların peşini bırakırlar
  Allah cc zalimleri ırkçıları sevmez
  Malda mülkde hakkiömiyetde allahındır amena sedeq

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. demirtaş neden cezaevinde ?pyd pkk yüzünde suçlu peki pyd pkk kürtler için ne yapıyor pyd suriye bölmek istemiyoruz ulus devlet istiyoruz kürt bayrağı istemiyor pkk sengal yerleşmiş suriye ırak ayırıyor barzani kürt devletini engelemeye çalışıyor iran ırak maaş alıyor esad pyd yardım ediyor satılmış köpekler

   Sil
 2. Hayırlı olsun

  YanıtlaSil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.