CIA eski Danışmanı Barkey: Türkiye ile ABD arasındaki sorun YPG'ymiş gibi gözükse de...

CIA'in eski danışmanlarından Henri Barkey, "Ordu ile ilişiği kesilen 100'den fazla amiral ve general var. Bu yönetim kadrosunun yüzde 46'sına denk geliyor. Atılan bu kişiler Amerika'ya yakın ve NATO'ya inanan komutanlardı" açıklamasında bulundu.


Sputnik'te yer alan ve Amerika'nın Sesi'ne dayandırılan habere göre, eski CIA Danışmanı Henri Barkey, Washington'daki Partilerüstü Politika Merkezi'nde Türkiye, Rusya ve Suriye konulu bir panelde önemli açıklamalarda bulundu. "Suriye'de Türkiye ve Rusya ortak mı düşman mı?" başlıklı panelde bölgeye ilişkin gelişmeler değerlendirildi.

Woodrow Wilson Merkezi Ortadoğu Program Direktörü Henri Barkey Türkiye ve ABD ilişkilerine, Suriye özelinde bazı tespitlerde bulundu.

Henri Barkey, Suriye'de Türkiye'nin önceliğinin artık Beşar Esad'ın gitmesi olmadığını Türkiye'nin YPG'nin zayıflatılması konusuna odaklandığına vurgu yaptı.

"Türkiye İle NATO Arasındaki Asıl Sorun…"

YPG konusunda ABD ile Türkiye'nin ters düştüğünü, bu sebeple Türkiye'nin Rusya'ya yakınlaştığını iddia eden Barkey, "Türkiye'nin şu aşamada NATO'dan ayrılmasını mümkün görmüyorum" dedi.

Barkey, Türkiye ile NATO arasında Suriye'deki operasyonlar yüzünden gerginlik olduğunu ama kendisine göre asıl sorunun bu olmadığını söyledi.

Barkey'e göre Türkiye ile NATO arasındaki asıl sorun; 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 100'den fazla generalin Türk ordusundan atılması.

"ABD'ye Yakın Komutanlardı…"

Henri Barkey "Ordu ile ilişiği kesilen 100'den fazla amiral ve general var ve bu yönetim kadrosunun yüzde 46'sına denk geliyor. Atılan bu kişiler Amerika'ya yakın ve NATO'ya inanan komutanlardı. Ancak yerlerine gelenlerin daha milliyetçi bir tavır içerisinde olduklarını görüyoruz. Bu Türkiye ile NATO ilişkileri açısından tehlikeli bir durum" açıklamasında bulundu.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler