Ads[no]

Ads[no]

6 Şubat 2017

Bir 'Oslo Barış Görüşmesi' daha çöktü!

Filipinler Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte, komünist savaşçılarla bu ay sonlarında yapılması planlanan barış görüşmelerinden vazgeçtiklerini açıkladı.


Filipinler Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte, Yeni Halk Ordusu (NPA) ile yapılacak görüşmeler için Norveç'te bulunan müzakere heyetine geri dönme talimatı verdiği belirtildi.

Filipinli lider Rodrigo Dutert, gerillaların 400 mahkumun serbest bırakılması talebinin "aşırıya kaçtığını" söyledi.

Ordu ve gerillalar arasındaki 6 aylık ateşkes yakın bir zaman önce bozulmuştu.

Duterte, "Barış görüşmelerin yeniden başlamasına hazır değilim. Her şeyi denedim. Birçok adım attım. Mahkumları ve liderlerini Oslo'daki görüşmelere katılabilmeleri için serbest bıraktım" açıklamasında bulundu.

Filipinler Cumhurbaşkanı geçici olarak serbest bırakılan örgüt liderlerinin yeniden hapse gireceğini söyledi.

Görüşmelerin çökmesine ilişkin NPA'dan henüz açıklama yapılmış değil.

Geçen hafta İtalya'da yapılan görüşmelerde, komünist gerillalar aralarında 1989'da bir Amerikalı öldürmekten suçlu bulunan 400 mahkumun daha serbest bırakılmasını talep etmişti.

Geçen yıl iktidara geldikten sonra müzakere sürecini yeniden başlatan Duterte, gerillalarla iki turlu bir görüşme yapmıştı.


Barış anlaşması imzalansa dahi silah bırakmayacağını söyleyen komünist gerillalar, ordunun Duterte'nin uyuşturucu kaçakçılarına karşı başlattığı savaşı neden göstererek, ateşkes sırasında kendilerine operasyon düzenlendiğini belirttiler.

NPA, ülkedeki Amerikan askerlerinin varlığına karşı çıkıyor. Örgüt, geçmişte ülkede konuşlu Amerikan askerlerine saldırılar düzenlemişti.

1980'den bu yana aralıklarla yürütülen barış görüşmelerinde ilerleme kaydedilemedi. (BBC Türkçe)
Bir 'Oslo Barış Görüşmesi' daha çöktü! Reviewed by ZEReditor II on 6.2.17 Rating: 5 Filipinler Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte, komünist savaşçılarla bu ay sonlarında yapılması planla...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.