Bir 'Oslo Barış Görüşmesi' daha çöktü!

Filipinler Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte, komünist savaşçılarla bu ay sonlarında yapılması planlanan barış görüşmelerinden vazgeçtiklerini açıkladı.


Filipinler Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte, Yeni Halk Ordusu (NPA) ile yapılacak görüşmeler için Norveç'te bulunan müzakere heyetine geri dönme talimatı verdiği belirtildi.

Filipinli lider Rodrigo Dutert, gerillaların 400 mahkumun serbest bırakılması talebinin "aşırıya kaçtığını" söyledi.

Ordu ve gerillalar arasındaki 6 aylık ateşkes yakın bir zaman önce bozulmuştu.

Duterte, "Barış görüşmelerin yeniden başlamasına hazır değilim. Her şeyi denedim. Birçok adım attım. Mahkumları ve liderlerini Oslo'daki görüşmelere katılabilmeleri için serbest bıraktım" açıklamasında bulundu.

Filipinler Cumhurbaşkanı geçici olarak serbest bırakılan örgüt liderlerinin yeniden hapse gireceğini söyledi.

Görüşmelerin çökmesine ilişkin NPA'dan henüz açıklama yapılmış değil.

Geçen hafta İtalya'da yapılan görüşmelerde, komünist gerillalar aralarında 1989'da bir Amerikalı öldürmekten suçlu bulunan 400 mahkumun daha serbest bırakılmasını talep etmişti.

Geçen yıl iktidara geldikten sonra müzakere sürecini yeniden başlatan Duterte, gerillalarla iki turlu bir görüşme yapmıştı.


Barış anlaşması imzalansa dahi silah bırakmayacağını söyleyen komünist gerillalar, ordunun Duterte'nin uyuşturucu kaçakçılarına karşı başlattığı savaşı neden göstererek, ateşkes sırasında kendilerine operasyon düzenlendiğini belirttiler.

NPA, ülkedeki Amerikan askerlerinin varlığına karşı çıkıyor. Örgüt, geçmişte ülkede konuşlu Amerikan askerlerine saldırılar düzenlemişti.

1980'den bu yana aralıklarla yürütülen barış görüşmelerinde ilerleme kaydedilemedi. (BBC Türkçe)