Başkan Barzani üst düzey İtalyan heyeti ağırladı

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani bugün İtalya Savunma Bakanı Roberta Pinot'u kabul etti.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı resmi internet sitesinde görüşmeye ilişkin bilgi verildi.

Bugün Başkent Erbil'e bağlı Salahaddin'de İtalyan konuk Pinot ve beraberindeki heyetin Başkan Barzani tarafından kabul edildiği açıklandı.

İtalya Savunma Bakanı Roberta Pinot Peşmerge'nin kahramanca mücadelesini vurgulayarak, İtalya'nın Kürdistan'a desteğini sürdüreceğini söyledi, Irak ve Kürdistan ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Barzani İtalya Savunma Bakanı ve beraberindeki heyete teşekkür ederek, ülkelerine Kürdistan'a verdiği destekten dolayı müteşekkir olduğunu, böylesine üst düzey bir heyetin Kürdistan'ı ziyaret etmesinin derin anlamına vurgu yaptı.

Başkan Barzani kurtarılmış bölgelerdeki Ezidi ve Hıristiyanlar'ın yuvalarına geri dönmelerinin gerektiğini açıklayarak, mezhep ve dini çatışmaların olmaması için gerekli alınan gerekli tedbirleri; atılması gereken adımları dile getirerek, bileşenlerin güvenliğinin sağlanacağını kaydetti.

Gerçekleşen görüşmede Kürdistan ve Bağdat ilişkileri, bölgenin siyasi durumu da ele alınan konular arasındaydı.

BAŞBAKAN NÊÇİRVAN BARZANÎ KARŞILAMIŞTI

Irak’ın başkenti Bağdat’ı ziyaret eden Savunma Bakanı Roberta Pinotti, buradaki  görüşmelerinin ardından dün akşam saatlerinde Kürdistan'ın başkenti Erbil’e geldi.

Erbil Havalimanı’nda Peşmerge Bakanı vekili Kerim Şengali, Dış İlişkiler Sorumlusu Felah Mustafa ve Kürdistan Bölgesi’nin İtalya Temsilcisi Rezan Hemesalih tarafından karşılanan Roberta Pinotti, ilk görüşmesini Başbakan Neçirvan Barzani’yle gerçekleştirdi.