Bağdat ile yaşanan sorunlar, Kürtler'e yönelik hukuksuzlukların çözülmesiyle düzelir"

Başkanı Mesud Barzani, Irak’ın 2003 yılından bu yana Kürt Halkı'nın yaşadığı hukuksuzlukları sıralayarak Kürtlerin haklarının verilmesiyle Bağdat ile sorunların da çözülebileceğini söyledi.


Başkan Mesud Barzani, Irak Ulusal Konseyi Başkanı Ammar Hekim ve beraberindeki heyeti Erbil’in Pirmam (Selahaddin) ilçesinde kabul etti.


Başkanlık ofisinden yapılan açıklamaya göre Ammar Hekim görüşmede, IŞİD’le savaşta Peşmerge Güçleri ve Irak Ordusu’nun yaptığı işbirliği sonucunda Musul’u kurtarma operasyonunda elde edilen başarının önemine vurgu yaptığı belirtildi.

Heyet, tarafların diktatörlüğe karşı ortak tarihe sahip olduğunu, mevcut durumda Iraklı tarafların önüne çıkan fırsatları değerlendirmesi ile Kürdistan’daki partiler ve Şii Ulusal Koalisyonu arasında yakın ilişkilerin gelişeceğini söyledi.

Şii heyet ayrıca, iki taraf arasından yaşanan sorunların çözülmesi ile ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Görüşmede ayrıca, Peşmerge Güçleri ile Irak Ordusu arasında teröre karşı yapılan işbirliğinin ilişkilerde yakınlaşmaya neden olduğu vurgulandı.

Kürdistan Halkı'nın, Baas Rejimi'nin devrilmesinden sonra yeni Irak’ın çoğulcu temelinin atılması için elinden geleni yaptığını belirten Başkan Barzani, Ancak yine de eskiden olduğu gibi Kürt haklarının gasp edilmeye devam edildiğini belirterek son olarak ise bütçenin kesilmesiyle baskıların had safhaya çıkarıldığını sözlerine ekledi.

Başkan Barzani, Baas rejiminin devrilmesi sonrasında Kürdistan Halkı'nın yeni bir Irak’ın temelinin atılması için elinden gelenin fazlasını yaptığını hatırlatarak, "Ancak önceki aşamalarda olduğu gibi Kürdistan halkına yönelik hak ihlallerle baskın olunmaya çalışıldı. Bunun en son örneği ise hakkımız olan bütçenin kesilmesiydi" dedi.

Tüm bu yaşananların sorunları derinleştirerek, güven kaybına neden olduğunun altını çizen Başkan Barzani, "Bu nedenle de Kürt halkının başına getirdiği hukuksuzlukları sıralayarak Kürtlerin haklarının verilmesiyle Bağdat ile sorunların da çözülebileceğini" söyledi.

Görüşmenin bir bölümünde ise, Kürdistan Bölgesi ve Şii Ulusal Koalisyonu bünyesindeki siyasi partilerin Erbil-Bağdat arasında yaşanan siyasi sorunların çözümüne yönelik görüş alışverişi yapıldığı belirtildi.