Azad Cundiyani YNK'den istifa etti ve Kürdistan tarihine not düştü

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Politbüro Üyesi Azad Cundiyani partisinden istifa ettiğini açıklayarak önemli açıklamalar yaptı.

Cundiyani dün uzun aradan sonra ilk kez Celal Talabani liderliğinde toplanan YNK'nin ele alması için istifa dilekçesini YNK'li yöneticilerden Kosret Resul ve Berhem Salih'e verdi.

40 yılı aşkın süredir YNK'de mücadele eden Cundiyani'nin istifa dilekçesinin zamanlaması ve gerekçesi Kürdistan tarihinde arşiv niteliğinde.

Cundiyani yaptığı açıklamada "[Peşmerge olarak dağlarda silahlı mücadele ettiğim] Dağ döneminde, gizli görevlerimde, BAAS  [Saddam] rejiminin yıkılması sonrasında bütün mücadelem Kürdistani bir strateji uğruna mücadele ettim; Kürdistan'ın kurtuluşu ve bağımsızlığı için Peşmerge oldum. Bütün Peşmergelik, yazarlık ve diğer çalışmalarım bu amaç uğrunaydı." dedi.

Ancak "Bugün YNK içinde kişisel ticari çıkarlar temelinde sürtüşmelerin yaşandığı, Kürdistan bağımsızlığına karşı bir tavrın takındığını, halka hizmetin esas alınmadığını" söyleyen Cundiyani YNK'den bu sebeplerle ayrıldığını kaydetti.

"Kürdistan halkına ve bağımsızlığa hizmet etmenin şeref olduğunu" söyleyen Cundiyani, farklı kulvarlarda mücadelesini sürdüreceğini açıkladı.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler