Ads[no]

Ads[no]

2 Şubat 2017

"Ankara'ya hakim olan kuşku: ABD ile Rusya, 'Kuzey Suriye Federasyonu'nu kuracak"

Hürriyet Gazetesi Yazarı Fikret Bila, köşesinde yayımlanan yazısında Suriye ve Rojava'ya ilişkin Ankara'nın tedirgin olduğu ihtimalin, ABD ve Rusya'nın gizli ajandası olabileceğine değindi.


Fikret Bila'nın "Ankara'ya Hakim Olan Kuşku" başlıklı yazınındaki ilgili kısım şöyle:

"Dolaşıma sokulan anayasa taslağının bazıları açıklanan ve bazıları gizli tutulan hükümlerine göre, Suriye Arap Cumhuriyeti’nin adının Suriye Cumhuriyeti olarak değiştirilmesi, yeni anayasa çalışmalarını sürdürmek için 18 ay süre ile görev yapacak 29 üyeli geçiş hükümeti kurulması öngörülmektedir. Bu hükümette PYD-YPG’nin desteklediği bakanlara yer verileceği yine dolaşıma sokulmuş bir diğer bilgidir.

Türkiye açısından kritik önem taşıyan bir başka taslak hükmünün ise bölgesel yönetim yapılanması kapsamında ‘Kuzey Suriye Federasyonu’nun ilan edilmesini öngördüğü belirtilmektedir.

Geçiş sürecinde PYD-YPG silahlı güçlerinin Federasyon’un askeri gücü olarak tutulması ve Suriye Silahlı Kuvvetleri’yle aynı statüde sayılması öngörüsü bu bilgiler arasındadır.

KUZEY SURİYE FEDERASYONU

Suriye’nin kuzeyinde, Çekiç Güç marifetiyle kurulan Kuzey Irak’a benzer bir yapının, bu kez PKK hâkimiyetinde kurulması olasılığından daha önceki yazılarımda söz etmiştim. 

Dolaşıma sokulan bu anayasa taslağı bu olasılığın hiç de düşük olmadığını gösteriyor. Öngörülen ‘Kuzey Suriye Federasyonu’, PKK’nın yönettiği bir devlet yapısı olacaktır. Bu proje Öcalan’ın, Türkiye, Suriye, Irak ve İran’dan koparılacak dört parça üzerinde kurulacak federasyonların birleştirilmesiyle oluşacak ‘Komünal-Konfederal Kürdistan Devleti’ projesinin bir ayağıdır.

Nihai amaç, Suriye merkezi yönetimine bağlı olarak özerk bir bölge yönetimi değil, zamanı gelince buradan kopup diğer ülkelerdeki parçalarla birleşmektir. 

Askeri uzmanlarca yapılan yorumlar, bu girişimlerin Rusya ile ABD arasında bir gizli ajanda olabileceği yolundadır. Bu ajandanın,“dolaşıma sokulan anayasa taslağı ile kuzey Irak’ın benzeri olarak, Suriye’nin kuzeyinde, Irak sınırından başlayarak, Türkiye sınırından 25 kilometre derinlikte bir şerit halinde mümkün olursa Türkiye’den toprak alınarak Akdeniz’e çıkışlı bir yarı bağımsız yapının kurulması” kuşkusu Ankara’da giderek hâkim olmaya başlamış durumdadır.

"Ankara'ya hakim olan kuşku: ABD ile Rusya, 'Kuzey Suriye Federasyonu'nu kuracak" Reviewed by ZEReditor II on 2.2.17 Rating: 5 Hürriyet Gazetesi Yazarı Fikret Bila, köşesinde yayımlanan yazısında Suriye ve Rojava'ya iliş...

10 yorum:

 1. Dikkat edinde elinizdekinden olmayin sonra tc bizi vuruyo diye anirmayin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hadi siktir başka kapıda ulu3 Şubat 2017 00:07

   Kodumunun mankurtu kendinizi ne sanıyorsunuz lan kancık herif dünyada sizden 1000 kat güçlü devletler var siz kimsiniz amk?! Bi de iyice havalara giriyor göte bak.

   Sil
  2. Ulan it başkasının yerrahiyla gerdehe girme gece cokmeyelim kapina

   Sil
  3. Ulan it başkasının yerrahiyla gerdehe girme gece cokmeyelim kapina

   Sil
  4. Türkiye kurulduğunda başkasının sikiyle kuruldu bilgin olsun.İstanbulu ingilizler savaşmadan bırakmıştır.Güney sınırlarda öyle.Ayrıca anlaşmalara göre Türkiye yer altından sadece küçük bir yer eşeleyebilecek.2023 denilen bitiş anlaşması falan değil.Anlaşma taraf ülkelerle anlaşabilir isen uzatılabilir.Anlaşamaz isen savaş şart koşulmuştur. Şuan Kürtler toprağımızi sömürün ama bizim ülkemize karışmayın anlayışında. Bu yüzdendır ki Kuzey ırak kürt devletini dünya destekliyor. Irak suriye türkiye iran sömürüp bize hakkımızı vermeyeceğine başkası sömürüp devleti kursun anlayışı hakim

   Sil
 2. Dikkat edinde elinizdekinden olmayin sonra tc bizi vuruyo diye anirmayin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tıt gt galiba moralınız çokbuzulmuş artık yinede
   Muhtarlarınızı çağırıp dertleşirsiniz bende sabaha kadar şemame oyniyecem

   Sil
  2. Anlamadigim şu. Bu gibi Faşistler Allahın huzurunda ne yapacaklar. Bu dünyada zaten reziller. Müslümanlık la alaka yok ama fasistliklerinizi islama susluyorsunuz ya gerçekten hayret edilecek bir durum.Allah in sabri çok diye simarmayin azabı da çok fena faşist. İnşallah o azabı da tadacaksiniz. Ya kendiniz için istediğinizi başka bir millete istemiyor olmanız hadiste var. Araştır. Ve imana gel af dile Allahtan sonra da kürt milletine ve diğer mazlumlardan.

   Sil
 3. Fikret bila nerde biliyormuş kendisimi hazırlamış metni yoksa rüyasındanmı görmüş milette bunlara inanıp gazeteleri alıp inanarak okuyorlar koyunlar gibi

  YanıtlaSil
 4. Allahım zalimlere korkularını tez zamanda yasat. O korktularini burunlarinin dibinde oluştur. Ta ki hâkimiyetine Allah ta olduğunu öğrenene kadar rezil et sen onları.

  YanıtlaSil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.